Washington/Peking 11. februára 2018 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)

Portál globaltimes informuje o stretnutí čínskeho politika Yang Jiechi s americkým ministrom zahraničných vecí Rexom Tillersonom. Obaja vysokí politici rokujú o rozvoji vzájomných bilaterálnych vzťahov.
Na snímke americký minister diplomacie Rex Tillerson a čínsky politik Yang Jiechi

Číňania a Američania sa dohodli na otvorení druhého kola diplomatických a bezpečnostných rokovaní, ktoré sa uskutočnia v prvej polovici roka. Tieto rokovania budú súčasťou mechanizmu štyroch dialógov, ktorý slúži na podporu čínsko-amerických vzťahov.
Popri vhodnej spolupráci by mohli Čína a USA riešiť svoje bilaterálne obchodné záležitosti prostredníctvom otvorenejších trhov, a participácie na „väčšom koláči spolupráce“, vyhlásil Yang, ktorý je na dvojdňovej návšteve Washingtonu.
Yang tvrdí, že „udržanie pozitívnych impulzov vo vzťahoch medzi Čínou a USA je v súlade so základnými záujmami oboch národov a takisto aj medzinárodného spoločenstva“. Yang zároveň vyhlásil, že „dúfa, že sa americká strana môže stretnúť na polceste s Čínou, aby spoločne zabezpečili stabilný a zdravý rozvoj bilaterálnych väzieb. Takisto poznamenal, že čínsko-americké vzťahy, ich vzájomný charakter prinášajú obom krajinám obrovský prínos.
Yang vyzýva k spoluprácii aj v takých oblastiach ako je energetika, budovanie infraštruktúry a iniciatíva Belt and Road (preklenutie medzery v infraštruktúre medzi Áziou a Európou), ako aj na posilnení koordinácie v oblasti medzinárodných hospodárskych záležitostí.
Tillerson na druhej strane povedal, že „americká strana je ochotná spolupracovať s Čínou na posilňovaní a rozširovaní vzájomnej spolupráce a usilovať sa o efektívnejšie riešenie bilaterálnych ekonomických a obchodných problémov.
Od prevzatia prezidentského úradu Donaldom Trumpom sa čínsko-americké vzťahy vyostrili a Trumpova administratíva hrozí obmedzením čínskych investícií, exportu a obmedzením prideľovania víz.
Stephen Roach, ktorý prednáša na univerzite v Yale uviedol, že „Amerika vo vzťahoch s Čínou nemá žiadne tromfy“ a uvedomuje si, že „tvrdosť k Číne a ignorovanie týchto dôsledkov by bolo chybou nesmiernych rozmerov“.
Okrem uskutočnenia druhého kola diplomatického a bezpečnostného dialógu „sa uskutoční v priebehu roka v Pekingu a vo Washingtone druhé kolo rokovaní o ekonomickej, sociálnej a interpersonálnej výmene, presadzovaní práva a kybernetickej bezpečnosti“, povedal Yang.
Štyri mechanizmy dialógu na najvyššej úrovni boli uvedené do platnosti počas spoločného rokovania medzi čínskym prezidentom Xi Jinpingom a americkým prezidentom Trumpom v apríli v Palm Beach.
Tieto štyri možnosti poskytli čínskym a americkým predstaviteľom oficiálne rokovať o významných otázkach mieru a stability v Juhočínskom mori a vojenskej kooperácie, v oblasti inovácií a počítačovej kriminality.
Cheng Li, riaditeľ Čínskeho centra Johna L. Thorntona v Brooklynskom inštitúte vyhlásil, že v porovnaní s prechádzajúcimi mechanizmami spolupráce, sú tieto štyri dialógy orientované predovšetkým na kľúčové oblasti spoločných záležitostí.
Počas spoločného stretnutia potvrdil Rex Tillerson, že americká strana naďalej podporuje politiku jednotnej Číny.
Takisto Yang jasne vyjadril postoj Číny k Taiwanu, žiadajúc americkú stranu, aby sa vážne zaoberala obavami Číny, keďže niektorí americkí politici pri riešení čínsko-amerických vzťahov čoraz viac začínajú hrať taiwanskou kartou. Členovia Americkej snemovne reprezentantov navrhli v januári dva návrhy zákonov, ktoré sa týkajú Taiwanu.
Hovorca čínskeho Ministerstva zahraničných vecí Lu Kang vyhlásil, že „USA by mali opatrne riešiť taiwanskú problematiku“ a uviedol, že „v prípade, ak tieto dva zákony v USA prejdú, vážne narušia koncepciu jednej Číny a princípy čínsko-americkej komunikácie“.
Yang počas tohto stretnutia vyzval na celosvetovú podporu nadväzovania vzťahov dvoch Kórejí a pokračujúce zmierňovanie napätia na Kórejskom poloostrove.
„Čína sa vždy hlásila k záväzku na odzbrojenie Kórejského poloostrova a k zachovaniu jeho mieru a stability“, vyhlásil Yang a dodal, že „problémy na Kórejskom poloostrove by sa mali riešiť prostredníctvom dialógu a rokovaní“.
Situácia na poloostrove prechádza pozitívnymi zmenami, keďže Južná a Severná Kórea využíva zimnú olympiádu na prehlbovanie vzájomného dialógu.
Napriek uvoľňovaniu napätia na Kórejskom poloostrove Washinton stále dodržiava stratégiu maximálneho tlaku na Severnú Kóreu, s cieľom donútiť ju skončiť s programom jadrových zbraní.
Richard Haass, prezident amerického thing-tanku Rady pre zahraničné vzťahy uviedol, že „pre USA by bolo chybou odmietnuť pokračovanie rozhovorov so Severnou Kóreou“ a dodal, že „sa odzbrojeniu Severnej Kórei kladie príliš veľa podmienok“.