Peking 15. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:flickr)
 
Čínske úrady zrejme pokračujú v praxi zastrašovania duchovných podzemnej cirkvi lojálnej s Vatikánom. Tento stav pretrváva aj napriek tomu, že Svätá stolica uzavrela pred dvoma mesiacmi s Čínou historickú dohodu o obnovení vzťahov, ktoré sa prerušili v roku 1951

Ilustračné foto

Ako s odvolaním sa na svoj dôveryhodný zdroj informovala vo štvrtok agentúra AFP, napriek tomuto zblíženiu čínske úrady pokračujú v prenasledovaní Vatikánu vernej podzemnej cirkvi.
Dôkazom je aj opakované nevysvetlené “zmiznutie” biskupa Šao Ču-mina z diecézy Wen-čou v provincii Če-ťiang.
Jeho blízki spolupracovníci podľa AFP uviedli, že od začiatku tohto roku sa už najmenej štyrikrát stalo, že na istý čas “zmizol”.
V Ríme pôsobiaci čínsky kňaz Anthony Lam pre AFP uviedol, že prípady krátkodobého zadržania kňazov podzemnej cirkvi – na desať či 15 dní – sú v Číne časté a dochádza k nim aj napriek nedávnej dohode s Vatikánom.
Súčasťou tejto dohody je aj to, že pápež František uznal siedmich biskupov oficiálnej “vlasteneckej” cirkvi vymenovaných čínskymi úradmi. Časť veriacich a kňazov podzemnej cirkvi však Vatikán za túto dohodu kritizuje, považuje ju za ústupok komunistickému režimu a zradu disidentov.
 
Príspevok Čína zrejme pokračuje v nátlaku na podzemnú cirkev napriek dohode s Vatikánom zobrazený najskôr Hlavné správy.