Peking 28. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Remiaš)

Čínska vláda dnes oznámila, že spojí štátne koncerny, najväčšieho producenta uhlia na svete a veľkú energetickú spoločnosť, v rámci kampane za zvýšenie efektívnosti a ziskovosti štátneho priemyslu, ktoré je dominantným odvetvím čínskeho hospodárstva.
Ilustračné foto

Zlúčenie Shenhua a Guodian Group, ktoré vlastní štát, môže Pekingu pomôcť aj pri znižovaní nadbytočnej produkcie uhlia. Čína však neposkytla žiadne ďalšie detaily. Nenaznačila ani to, či niektorá z firiem zredukuje svoju produkciu.
Čínske regulačné orgány zorganizovali sériu zlúčení v štátnom priemysle v snahe vytvoriť väčších, efektívnejších a finančne silnejších konkurentov súkromnému sektoru.
Dnešné vyhlásenie kabinetu s jednou vetou však neobsahuje žiadne čísla ani informácie o tom, ako sa to môže dotknúť akcionárov. Obe spoločnosti – Guodian aj Shenhua – majú dcérske firmy, s akciami ktorých sa obchoduje na burzách v Hongkongu a Šanghaji.
Verejne obchodovaná dcérska spoločnosť China Shenhua Energy Co. dosiahla vlani zisk 24,9 miliárd jüanov (3,17 miliardy eur) a tržby vo výške 183 miliárd CNY. Okrem elektrární prevádzkuje tiež železnice.
A v prípade Guodian, jej hlavná verejne obchodovaná dcérska spoločnosť China Guodian Power oznámila zisk vo výške 4,6 miliardy CNY v roku 2016. Materská spoločnosť Guodian tvrdí, že má takmer 120.000 zamestnancov a aktíva v hodnote 803,1 miliárd CNY.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.