Peking 28. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP-Ng Han Guan)
 
Pred tromi rokmi sa najľudnatejšia krajina na svete rozhodla vzdať svojej politiky obmedzenia počtu detí v rodine. Napriek tomu sa táto snaha čínskej vlády zatiaľ javí ako márna, povedala čínska analytička Yuern Wu portálu BBC

Ilustračné foto

Juhoázijské krajiny, ktoré počas desaťročia účelne presadzovali politiku jedna rodina-jedno dieťa, súčasne odkazujú ženám a ich partnerom, aby mali deti pre krajinu.
Spravodajský portál BBC informuje, že nové vládne slogany sú kritizované užívateľmi sociálnych sietí, ktorí označujú toto opatrenie za “rušivé a necitlivé”.
Rozkvet čínskej ekonomiky bol možný okrem iného aj vďaka rastúcej populácii, ktorá vytvorila aktívnu pracovnú silu. S cieľom udržania stabilného rastu a podpory starnúcej populácie vláda povzbudzuje páry k tomu, aby mali druhé dieťa s tým, že im poskytne peňažnú podporu alebo daňové úľavy.
Peking diskutuje o tom, či predĺži materskú dovolenku a odstráni obmedzenia počtu detí, ktoré môže mať rodina.
O skorom probléme obyvateľstva svedčia aj čísla Čínskeho národného štatistického úradu. V roku 2016 sa narodilo 17,8 miliónov detí a populácia vzrástla o 1,31 milióna. Ale v roku 2017 došlo k prudkému poklesu počtu novorodencov o 630-tisíc detí oproti predchádzajúcemu roku. Portál BBC zistil, že pôrodnosť bude klesať od roku 2018 aj naďalej, pričom počet žien vo veku 23 až 30 rokov tiež klesne o 40%.
 
Dôvody poklesu počtu obyvateľov nielen v Číne
Spravodajský portál BBC vysvetľuje pokles počtu obyvateľov tým, že mnohí mladí ľudia, ktorí vyrástli počas posledných troch desaťročí v prostredí prísneho plánovania v rodine a strmého ekonomického vývoja, majú odlišný postoj k rodine ako predchádzajúce generácie.
Súčasní ľudia sú zvyknutí byť stredobodom pozornosti, majú zaistený materiálny blahobyt a užívajú si absencie záväzkov v podobe stavebného sporenia a živenia detí. Mnohí vôbec neuvažujú o založení rodiny a narodení detí a zameriavajú sa na budovanie kariéry a osobnú spokojnosť.
Spravodajský portál  Newsweek informuje, že Čína nie je jedinou krajinou, ktorá tomuto problému čelí. Ženy na celom svete majú v priemere 2,4 detí počas života, čo sa označuje ako priemerná miera pôrodnosti. Naproti tomu v krajinách ako je Nigéria je zaznamenaná vyššia miera pôrodnosti, viac ako sedem detí na jednu ženu. Avšak v polovici svetových krajín vrátane Ruska, Spojeného kráľovstva a Japonska klesla pôrodnosť pod dve deti.
Podľa portálu Newsweek krajina uvádza, že nepotrebuje prudký rast populácie, pretože sa spolieha na umelú inteligenciu, rastúcu migráciu a zdravé starnutie populácie. “Samotný názor, že potrebujete veľa ľudí pre obranu štátu a rast ekonomiky, je naozaj zastaraný,” hovorí odborníčka na zmenu populácie Sarah Harperová.
Čínska politika jedného dieťaťa v rodine, ktorú presadil vtedajší vodca Xiao-ping pre zaistenie ekonomického rastu v krajine, však uprednostňovala narodenie chlapcov, nie dievčat. V dôsledku toho tento zámer vytvoril rodovú nerovnováhu v podobe 30 miliónov mužov.
 
Príspevok Čína zakazovala rodiť a teraz vyzýva ženy: Potrebujeme vás! zobrazený najskôr Hlavné správy.