Peking 25. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Čínska vláda vyzvala v pondelok krajiny sveta, aby konali so zdržanlivosťou a snažili sa o zníženie napätia po tom, čo Severná Kórea najnovšie sankcie vyhlásené voči nej Organizáciou Spojených národov označila za “vojnový čin” porušujúci jej suverenitu.
Ilustračné foto: Snímka zo zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing, ako ju cituje agentúra AP, uviedla, že krajiny “by mali zachovať zdržanlivosť a vyvinúť pozitívnu a konštruktívnu snahu o deeskaláciu napätia na (Kórejskom) polostrove”.
Bezpečnostná rada OSN v piatok jednohlasne schválila ďalšie sankcie voči Severnej Kórei za jej pokračujúci jadrový program a raketové skúšky.
Na základe nových sankcií budú od 1. januára 2018 do tejto komunistickej krajiny ešte viac obmedzené dodávky rafinovaných ropných produktov, ako sú benzín, nafta a ťažký olej.
Rezolúcia BR OSN zároveň zakazuje i export viacerých severokórejských tovarov vrátane potravín, poľnohospodárskych výrobkov, strojov, elektrických zariadení, hornín, dreva a lodí.
Hovorkyňa Chua Čchun-jing však v pondelok zdôraznila, že toto uznesenie OSN “nebude mať nepriaznivý humanitárny vplyv” na samotných obyvateľov Severnej Kórey a nebude sa týkať ani obvyklej ekonomickej činnosti, humanitnej pomoci a pôsobenia diplomatických zastupiteľstiev v Severnej Kórei.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.