New York 14. marca 2018 (HSP/Foto:TASR – AP Photo/Stanislav Filippov, Pool)
 
Portál globaltimes odmieta americkú aroganciu, obchádzanie medzinárodného práva a akcie bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN.

Stály zástupca Číny v OSN Ma Zhaoxu

Stály zástupca Číny v OSN Ma Zhaoxu v piatok vyzval zúčastnené strany sýrskeho konfliktu, aby zostali pokojné a zdržali sa akýchkoľvek vojenských akcií.
Súčasná situácia v Sýrii je nebezpečná, vyhlásil Ma Zhaoxu na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, o ktoré požiadalo Rusko a dodal, že svet stojí na nebezpečnej križovatke vojny a mieru.
„Vyzývame zúčastnené strany, aby zostali pokojné, zdržiavali sa akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli viesť k ďalšej eskalácii napätia. Problém je nutné vyriešiť pokojne, prostredníctvom konzultácií a vzájomného dialógu“, vyhlásil  Ma Zhaoxu.
V tejto kritickej situácii by mala prevziať zodpovednosť za budovanie jednoty a konsenzu Bezpečnostná rada OSN, ktorá by mala urobiť všetko preto, aby zabránila vojne, povedal.
Najdôležitejšou prioritou je teraz začať komplexné, nestranné a objektívne vyšetrovanie použitia chemických zbraní v Sýrii, aby sa dospelo k rozhodujúcim záverom, vyhlásil.
Čína sústavne podporuje mierové urovnanie sporov a nesúhlasí s použitím sily, alebo hrozby jej použitia v medzinárodných vzťahoch.
„Jednostranné vojenské akcie sú obchádzaním Bezpečnostnej rady a sú v príkrom rozpore so zásadami a cieľmi Charty OSN a takisto aj s normami medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov“.
„Sýrska suverenita, nezávislosť, jednota a jej územná celistvosť by sa mali rešpektovať“, povedal.  Čína je presvedčená, že v sýrskej otázke neexistuje vojenské riešenie a jediným východiskom je politická dohoda.
„Čína podporuje OSN pri aktívnej úlohe a vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby sa držalo diplomacie a podporuje úlohu OSN ako hlavného mediátora.“
Situácia v Sýrii má vplyv ma regionálny a celosvetový mier a stabilitu, ale takisto má vplyv na dôveryhodnosť a autoritu Bezpečnostnej rady, povedal Ma Zhaoxu a dodal, že Čína je pripravená neúnavne pracovať a podporovať mier na Blízkom východe a vo svete.“
 
Príspevok Čína vyzýva na pokoj a zdržanlivosť v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.