Peking 29. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Sakchai Lalit)
 
Čína vyslovila nespokojnosť kvôli rezolúciu Senátu USA o reinkarnácii Dalajlámu a vyhlásila, že je to zásah do vnútorných záležitostí krajiny, informuje agentúra Nová Čína

Ilustračné foto

Senát USA vo štvrtok schválil rezolúciu, v ktorej sa hovorí, že rozhodovať o tom, kto bude dalajlámom XV., môžu iba úradné osoby z okolia Dalajlámu XIV. a že akýkoľvek zásah do tohto procesu zo strany čínskej vlády nebude platný.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Chua Čchun-jing vyhlásila, že táto rezolúcia svedčí o tom, že niektorí ľudia v USA boli vždy podivuhodne nevzdelaní a domýšľaví.
“Všetci vedia, že prevtelenie živého Budhu je v tibetskom budhizme unikátny dedičný systém, ktorý existuje stovky rokov a má súhrn náboženských obradov a historicky vzniknutých pravidiel,” povedala Chua Čchun-jing a zdôraznila, že sa reinkarnácia živého Budhu má konať v súlade s týmito rituály, tradíciami a zákony Číny a že do tohto procesu nesmú zasahovať cudzinci.
“Americkí kongresmani a úradníci sa majú sústrediť na slúženie vlastnému ľudu, avšak bohužiaľ vždy výberovo ignorujú problémy, ktoré majú doma, a prejavujú pritom neobyčajný záujem o vnútorné záležitosti iných štátov,” povedala diplomatka.
 
Príspevok Čína vytkla USA zasahovanie do vnútorných záležitostí iných štátov zobrazený najskôr Hlavné správy.