Peking 14. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Pablo Martinez Monsivais)

Čína dnes varovala USA, že v “obchodnej vojne” nikto nevyhrá. Je to reakcia na víkendovú správu, podľa ktorej americký prezident Donald Trump pripravuje vyšetrovanie prístupu Číny k duševnému vlastníctvu.
Na snímke Donald Trump

Prezident Trump by mal dnes podpísať memorandum, ktorým nariadi splnomocnencovi USA pre obchod Robertovi Lighthizerovi, aby zistil, či čínske zákony, politika a praktiky ázijskej krajiny diskriminujú alebo poškodzujú amerických inovátorov a technologické spoločnosti. Vyšetrovanie by mohlo viesť k sankciám voči Pekingu.
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua čchun-jing na otázku o krokoch USA uviedla len toľko, že každý člen Svetovej obchodnej organizácie (WTO) musí rešpektovať jej pravidlá. Dodala, že prípadná obchodná vojna nemá žiadnu budúcnosť. Nikto v nej nezvíťazí, ale všetci utrpia straty.
Americkí predstavitelia, ktorí nechceli byť menovaní, v sobotu (12.8.) obvinili Čínu z “krádeže duševného vlastníctva”. To už dlhodobo znepokojuje západné firmy, ktoré sa snažia získať podiel na obrovskom čínskom trhu.
Nadchádzajúce vyšetrovanie ešte vystupňuje už aj tak veľké napätie medzi Washingtonom a Pekingom. Trump totiž obvinil Čínu, že sa nesnažila udržať na uzde jadrové ambície svojho spojenca – Severnej Kórey. Američania však zároveň uviedli, že problémy so Severnou Kóreou a vyšetrovanie obchodných praktík Číny spolu nesúvisia.
Čína dnes oznámila, že v utorok 15. augusta zakáže dovoz železa, železnej rudy a morských plodov zo Severnej Kórey v súlade novými sankciami, ktoré OSN schválila začiatkom mesiaca.
“Chcem povedať, že spolupráca medzi Čínou a USA by mala byť založená na vzájomnom rešpekte a vzájomnej dôvere,” dodala hovorkyňa.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.