Peking 25. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)
 
Čínsky vicepremiér Chan Čeng v nedeľu varoval, že obchodná vojna by poškodila všetky strany. Nesignalizoval však ďalší krok Pekingu vo vyostrujúcom sa spore s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý obviňuje Čínu z krádeže technológií.

Ilustračné foto

Chan v prejave pred globálnymi podnikateľskými lídrami na Čínskom rozvojovom fóre požadoval spoluprácu, ktorá by umožnila, aby všetci profitovali z ekonomickej globalizácie. “Obchodná vojna nie je v nikoho záujme,” uviedol Chan. “Iba bude mať vážne dôsledky a negatívny vplyv.”
Chan v rámci svojho vystúpenia nespomenul priamo Trumpa ani spor s Washingtonom. Čínsky vicepremiér pre ekonomiku Liou Che v sobotu (24.3.) varoval, že Peking bude chrániť svoje záujmy. Čínska vláda v piatok (23.3.) zverejnila zoznam tovarov z USA, vrátane bravčového mäsa a trubiek z nehrdzavejúcej ocele, na ktoré môže zvýšiť dovozné clo.
Trump vo štvrtok podpísal výkonný dekrét, ktorý môže viesť uvaleniu ciel na čínsky dovoz. Spojené štáty obviňujú Čínu z krádeže technológií. Globálne finančné trhy sa obávajú, že odvetné opatrenia Číny môžu spôsobiť, že ďalšie vlády zvýšia obchodné bariéry, čo utlmí globálny obchod.
 
Príspevok Čína varuje pred obchodnou vojnou zobrazený najskôr Hlavné správy.