Berlín 1. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

Čína si bude plniť svoje záväzky vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody. Povedal to dnes čínsky premiér Li Kche-čchiang v reakcii na správy, že Spojené štáty odstúpia od parížskej klimatickej dohody, ktoré sa v stredu objavili vo viacerých médiách
Čína sa podľa neho zároveň spolieha na to, že jej príklad ohľadne plnenia záväzkov klimatickej dohody budú nasledovať aj ďalšie krajiny, informovala spravodajská stanica BBC.
Ilustračné foto

Čínsky premiér sa takto vyjadril po bilaterálnych rokovaniach s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Berlíne, na ktorých sa obaja lídri rozprávali o agende na nachádzajúci summit G20 v Hamburgu, informovala agentúra DPA.
“Čína bude pokračovať v implementácii prísľubov, ktoré dala v rámci parížskej dohody. Samozrejme však zároveň dúfame, že to budeme robiť v spolupráci s ostatnými,” povedal čínsky premiér, pričom o USA sa konkrétne nezmienil. Dodal, že Čína si uvedomuje, že ako veľká rozvíjajúca sa ekonomika nesie svoj diel zodpovednosti v boji proti klimatickým zmenám.
Podobne sa vyjadrilo aj Rusko, ktoré avizovalo, že bude dodržiavať svoje záväzky vyplývajúce z klimatickej dohody. Zároveň však uviedlo, že ak od nej USA odstúpia, bude to mať vplyv na účinnosť dohody. “Je samozrejmé, že účinnosť tohto dohovoru sa bez kľúčových účastníkov zrejme oslabí,” uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Znepokojenie nad možným odstúpením USA od dohody vyjadril aj britský minister zahraničných vecí Boris Johnson, ktorý však zároveň dúfa, že americký prezident Donald Trump svoje rozhodnutie v tejto otázke dôkladne zvážil.
Čínsky premiér Li Kche-čchiang ešte dnes odcestuje do Bruselu na výročný summit EÚ-Čína, kde ma s európskymi lídrami rokovať o obchode, emisiách či raketových skúškach Severnej Kórey.
Samotný Trump na sociálnej sieti Twitter napísal, že svoje rozhodnutie ohľadne parížskej klimatickej dohody oznámi už dnes o 21.00 SELČ v Ružovej záhrade Bieleho domu.