Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: TASR/AP

Peking 2. januára (TASR) – Čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu uviedol, že Čína sa nevzdá použitia vojenských prostriedkov ako možnosti na dosiahnutie znovuzjednotenia s Taiwanom. Informovala o tom agentúra AFP.

Peking si „vyhradzuje právo prijať všetky nevyhnutné opatrenia“ proti vonkajším silám, ktoré bránia pokojnému znovuzjednoteniu, ako aj proti taiwanským separatistickým aktivitám, povedal čínsky prezident v Pekingu pri príležitosti 40. výročia zaslania nóty, v ktorej Peking vyzýva Taiwan na zjednotenie a ukončenie vojenskej konfrontácie.

Podľa Si Ťin-pchinga by k zjednoteniu malo dôjsť na princípe „jedna krajina, dva systémy“, ktorý by „garantoval záujmy a prosperovanie taiwanských spoluobčanov“.

Čína a Taiwan sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, nad ktorým v prípade potreby môže prevziať kontrolu prostredníctvom sily.

Taiwan sa pokladá za zvrchovaný štát, ktorý má svoj vlastný politický systém, menu a súdnictvo, avšak oficiálne nikdy nezávislosť od Číny nevyhlásil.

Taiwan odmieta zjednotenie s Čínou po vzore Hongkongu

Zjednotenie Taiwanu a Číny na základe princípu „jedna krajina, dva systémy“ sa neuskutoční, uviedla vo svojom stredajšom vyhlásení taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Informovala o tom agentúra AP.

„Čína sa musí zmieriť s existenciou Taiwanu – Čínskej republiky – a nesmie popierať systém demokratickej krajiny, ktorý vybudoval taiwanský ľud,“ vyhlásila prezidentka.

Cchaj Jing-wen tak reagovala na skoršie vyhlásenie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, podľa ktorého nemôže nikto zastaviť trend vedúci k zjednoteniu ostrova s Čínou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR