Bratislava 16. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mikhail Klimentyev)

Ministerský predseda Indie Narendra Modi navrhol usporiadať schôdzku vo formáte Rusko-India-Čína na okraj samitu G20 v Japonsku. S týmto návrhom prišiel indický premiér v Biškeku na stretnutí s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom. Obaja sa zúčastnia samitu ŠOS

Na snímke zľava Narendra Modi, Vladimri Putin a Si Ťin-pching

Indický premiér v diskusii s Vladimirom Putinom vyjadril istotu v nutnosti podobných kontaktov na najvyššej úrovni aj na iných medzinárodných fórach.

Námestník riaditeľa Národného ústavu pre rozvoj modernej ideológie Igor Šatrov sa domnieva, že sa v Osake môže konať ďalší sammit RIC (Rusko, India a Čína).

Je dôležité, že sa schôdzka bude konať nie kdesi inde, ale pred očami prezidenta USA Donalda Trumpa, podotkol v interview pre Sputnik ruský odborník: “V istom slova zmysle je to ostentatívny krok. To je gesto ukazujúce blízkosť pozícií troch veľkých krajín – Ruska, Číny a Indie. K demonštrácii blízkosti pozície dôjde na pozadí de facto rozpadávajúceho sa systému medzinárodnej súčinnosti, a to nielen politickej, ale aj ekonomickej. Obchodné vojny, ktoré iniciovali USA, vážne podkopali systém medzinárodných ekonomických vzťahov. Schôdzku RIC môžeme chápať ako posolstvo ostatným účastníkom G20. V každom prípade, keď sa taká schôdzka uskutoční, stane sa významnou politickou udalosťou.”

Pozorovatelia budú určite sledovať, kedy sa bude konať samit RIC v Osake – pred možnými schôdzkami Si Ťin-pchinga s Trumpom a Putina s Trumpom, alebo po nich, podotkol Igor Šatrov. V každom prípade odborník očakáva, že účastníci samitu RIC prerokujú politiku nátlaku zo strany USA. Možno, že bude nasledovať aj vypracovanie spoločnej reakcie na počínanie USA. Všetci traja partneri potrebujú vzájomnú podporu, budú ju prerokúvať na samite.

Na schôdzke vo formáte RIC sa môže jednať aj o preorientovanie obchodných prúdov pre riešenie hospodárskych problémov, ktoré vznikajú v súvislosti s protekcionizmom USA, podotkol Igor Šatrov.

Odborník Akadémie spoločenských vied ČĽR Wu Enyuan považuje usporiadaniu samitu RIC na okraji G20 za včasné a aktuálne: “Samit Čína-Rusko-India je významnou udalosťou, ktorú môžeme len privítať. Čína, Rusko a India sú veľkými regionálnymi a svetovými veľmocami. Tieto tri veľmoci sa môžu zísť a posúdiť také otázky, ako je BRICS a ŠOS, napomáhanie regionálnej bezpečnosti a zachovanie mieru vo svete. Kvôli svojmu všeobecnému ekonomickému potenciálu, celkovému počtu obyvateľov a zemepisnej polohe hrajú Čína, India a Rusku stabilizujúcu úlohu vo svetovej politike. Sú členmi veľmi významných medzinárodných organizácií, a preto majú dialóg a výmena medzi týmito troma krajinami veľký význam. Sú tiež určité problémy vo vzťahoch medzi Čínou, Indiou a Ruskom, ktoré sa dajú vyriešiť pomocou dialógu aj na samite. Samity Číny, Indie a Ruska upútavajú pozornosť celého sveta, pretože hlavy troch štátov prediskutujú nielen záležitosti južnej Ázie, nielen situáciu v Ázii, ale aj v celom svete. To je veľká svetová udalosť. ”

Za jeden z krokov na prípravu samitu RIC v Osake môžeme pokladať v mnohom príznačnou schôdzku predsedu ČĽR Si Ťin-pchinga a ministerského predsedu Indie Narendra Modiho na okraji samitu ŠOS v Biškeku. Konala sa hneď po návšteve Si Ťin-pchinga v Rusku, v priebehu ktorej obe strany vyhlásili, že rusko-čínske vzťahy vstupujú do novej epochy. V Biškeku sa stretol Narendra Modi s lídrom ČĽR skoro po svojom znovuzvolení do úradu ministerského predsedu.

Čína a India majú spoločne obhajovať voľný obchod a multilateralizmus, obhajovať zákonné práva rozvojových krajín na rozvoj, podotkol na schôdzke s Modim predseda ČĽR Si Ťin-pching.

Narendra Modi zo svojej strany naznačil maximálne pružnú zahraničnopolitickú líniu Indie. Prehovoril o ochote rozvíjať spolu s Čínou kontakty na vysokej úrovni, upevňovať strategickú súčinnosť, rozširovať medzištátnu spoluprácu v nových sférach a tiež urovnať patričným spôsobom rozpory medzi oboma krajinami.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj