Peking 11. decembra 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)
 
Portál Iarex informuje o prvom údere, ktorý uštedrili Číňania po zatknutí manažérky Huawei Meng Wan-čou. Američania, ktorí vydali zatykač na Meng Wan-čou top manažérku spoločnosti Huawei majú problém

Na snímke profil finančnej riaditeľky čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei Meng Wan-čou

Manažérku Meng Wan-čou zatkli Kanaďania vo Vancouveri, tí sa ju chystajú vydať USA. Dôvod je jednoduchý, Kanada plní predstavy svojho suseda a Američanom sa nepáči, že spoločnosť Huawei odmieta akceptovať americké sankcie voči Iránu.
Číňania zareagovali na americké sankcie pomerne rýchlo a tvrdo. V posledných hodinách zakázali v Číne predaj amerických iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X a zaviedli sankcie proti štyrom dcérskym spoločnostiam Apple. Ak Američania svoj postoj nezmenia, môže nasledovať bojkot ďalších amerických spoločností (McDonald, Starbucks, KFC, Coca Cola,…) a Čína postupne obmedzí aj import vlastných strategických surovín a tovarov do USA.
Čína má približne miliardu obyvateľov, takže bojkot amerického tovaru môže byť odpoveďou, ktorá vráti USA do reality. Takisto zastavenie dodávok strategických surovín a výrobkov môže mať negatívny dopad na americkú ekonomiku.
Príspevok Čína reaguje na americký zatykač manažérky Huawei zobrazený najskôr Hlavné správy.