Vladivostok 13. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksey Nikolskyi)
 

Rusko a Čína v najbližšej dobe odsúhlasia dodávky plynu po západnej trase. Sputniku to prezradil ruský minister energetiky Alexandr Novak, keď vystupoval na Východnom ekonomickom fóre (VEF).

Ilustračné foto

„Dodám, že na včerajšom (11.9. – pozn. red.) rokovaní prezidenta Putina a predsedu Číny Si Ťin-pchinga čínsky vodca oznámil, že si stanovil cieľ, aby bola v čo najkratšom možnom čase dohodnutá zmluva na dodávky plynu po západnej trase,” upresnil minister.
Tiež pripomenul, že všetkxy technické podmienky na rokovanie medzi ruským Gazpromom a čínskou CNPC boli odsúhlasené a zostalo len málo vecí k dohodnutiu. Zmluvu na dodávky ruského plynu po západnej trase do Číny podpísala ruská spoločnosť Gazprom a čínska CNPC už v máji 2014. Zmluva predpokladá každoročnú dodávku plynu do Číny po dobu tridsiatich rokov, v celkovom rozsahu 38 miliard metrov kubických, a to cez plynovod Sila Sibíra. Začiatok dodávok je naplánovaný na koniec decembra 2019.
Západná trasa predpokladá vytvorenie nového potrubného systému Sila Sibíra 2 v už existujúcom dopravnom koridore zo západu Sibíra do Novosibirska, ktorý bude rozšírený až na rusko-čínske hranice.
 

Príspevok Čína presedlala na ruský plyn zobrazený najskôr Hlavné správy.