Peking 1. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
 
Čínska štátna rada v nedeľu (31. 3.) oznámila, že krajina predĺži pozastavenie ciel na dovoz vozidiel a komponentov z USA, ktoré malo vypršať 1. apríla. Ide o gesto dobrej vôle v nadväznosti na rozhodnutie Washingtonu odložiť zvýšenie ciel na čínsky dovoz od marca tohto roka

Ilustračné foto

Peking v decembri oznámil, že pozastaví clá vo výške 25 % na vozidlá a autosúčiastky vyrobené v USA na tri mesiace v súvislosti s dohodou o prímerí v obchodnej vojne medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.
Štátna rada, alebo kabinet, uviedla, že cieľom jej nedeľného kroku je “pokračovať vo vytváraní dobrej atmosféry na prebiehajúcich obchodných rokovaniach medzi oboma stranami”.
“Je to pozitívna reakcia na rozhodnutie USA odložiť zvýšenie sadzieb a konkrétne opatrenie prijaté (čínskou stranou) na podporu bilaterálnych rokovaní,” uviedla štátna rada.
“Dúfame, že USA môžu spolupracovať s Čínou, urýchliť rokovania a vyvinúť konkrétne úsilie na dosiahnutie cieľa, ktorým je ukončenie obchodného napätia.”
Vláda zároveň uviedla, že prípadné ukončenie tohto rozhodnutia včas oznámi.
Americký prezident Donald Trump v piatok (29. 3.) vyhlásil, že obchodné rokovania s Čínou prebiehajú veľmi dobre. Ale zároveň varoval, že neakceptuje nič menšie ako “významnú dohodu” po tom, ako vrcholní americkí a čínski predstavitelia uzavreli minulý týždeň dva dni rokovaní v Pekingu.
Minister financií USA Steven Mnuchin a americký obchodný zástupca Robert Lighthizer boli v prvej vysokopostavenej delegácii v čínskom hlavnom meste od decembrovej dohody o prímerí.
Rozhovory budú pokračovať tento týždeň návštevou čínskeho vicepremiéra Liu Che vo Washingtone.
 
Príspevok Čína predĺži pozastavenie ciel na dovoz vozidiel a komponentov z USA zobrazený najskôr Hlavné správy.