Peking 19. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Čínske ozbrojené sily sa plánujú zúčastniť vojenského cvičenia v Rusku, ktoré sa bude konať na prelome júla a augusta. Deje sa to na pozadí zhoršujúcich sa vzťahov oboch krajín s Washingtonom.

Ilustračné foto

Medzinárodných armádnych hier, ktoré sa budú konať medzi 29. júlom a 11. augustom, sa zúčastnia Ozbrojené sily Čínskej ľudovej republiky. Čína chce vyslať strategické bombardéry H-6K, stíhacie lietadlá J-10A, stíhacie bombardéry JH-7, transportné lietadlá Il-76 a Y-9 spolu a skupinu vzdušných výsadkárov.
Medzinárodné armádne hry sa konajú od roku 2014. Spoluusporiadateľmi tohtoročných hier sú Rusko, Čína, Azerbajdžan, Bielorusko, Kazachstan, Arménsko a Irán. Účastní sa ich 181 tímom z 32 krajín sveta, čo je znateľne viac než v minulom roku, kedy sa ich zúčastnilo 150 tímov z 28 krajín.
„Na konci júla až do polovice augusta (čínske letectvo) bude mať delegácie v Rusku, Kazachstane a Bielorusku, ktoré sa budú účastniť Medzinárodných armádnych hier 2018. My budeme robiť štyri súťaže v Číne,” uviedol 28. júna plukovník Vu Čchien, riaditeľ informačného úradu čínskeho ministerstva obrany.
Celkovo sa na tohotoročných hrách plánuje urobiť 28 bojových vojenských súťaží. Cvičení sa prvýkrát zúčastnia vojaci z Alžírska, Vietnamu, Barmy, Pakistanu, Sudánu a Filipín.
„S potešením sledujeme, že sa súťaž geograficky rozširuje a vidíme, že rastie zoznam účastníkov,” povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Ako uvádza čínska agentúra Sin-chua, bude to po prvýkrát, čo sa vojenského cvičenia za hranicami Číny zúčastnia strategické bombardéry H-6K a transportné lietadlá Y-9.
Medzitým napätie medzi Čínou a USA rastie. Skôr tento mesiac americké torpédoborce preplávali cez Tchajwanský prieliv, čo v Pekingu môžu interpretovať ako porušenie politiky jednej Číny.
V marci americký prezident Donald Trump podpísal zákon, ktorý umožňuje predstaviteľom USA cestovať na Tchaj-wan a rokovať s tamojšími predstaviteľmi. Okrem toho schválil predaj do Tchaj-wanu technológiu pre ponorky a objavili sa aj správy, že Tchaj-pej má záujem o americké tanky M1A2 Abrams, ktoré majú pomôcť vybudovať pobrežnú obranu pre prípad čínskej invázie.
Tohto roku v júni NATO robilo cvičenie Sober Strike 18, do ktorého sa zapojilo 18 000 vojakov z 19 krajín. Cvičenie sa konalo na území Poľska a Pobaltských štátov.
 

Príspevok Čína posiela do Ruska strategické bombardéry zobrazený najskôr Hlavné správy.