Peking 29. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

Čínska ústredná vláda zopakovala v pondelok svoju podporu správkyni Hongkongu Carrie Lamovej, ako aj mestskej polícii a vyzvala obyvateľov mesta, aby sa postavili proti násiliu

Ilustračné foto

S odvolaním sa na vyhlásenie čínskeho vládneho úradu na tlačovej konferencii v Pekingu o tom informovali agentúry Reuters, AP a AFP.

Hongkonská vláda a spoločnosť musia prísť s efektívnejšími spôsobmi, ako pomôcť mladým ľuďom pri riešení záujmov týkajúcich sa bývania, zamestnanosti a iných otázok, uviedol čínsky úrad.

Hongkongom v posledných dvoch mesiacoch otriasajú mohutné násilné demonštrácie proti návrhu zákona, ktorý by umožňoval vydávanie ľudí z mesta na súdne konania na komunistickou stranou kontrolovaných súdoch v Číne.

Hlavnou prioritou Hongkongu bolo “potrestať násilné a nezákonné činy”, vyhlásil na tlačovej konferencii Jang Kuang, hovorca čínskeho vládneho úradu pre záležitosti Hongkongu a Macaa, ktoré sú čínskymi územiami s osobitným štatútom.

Násilie, z ktorého obvinil “niekoľkých radikálov”, vážne narušilo prosperitu a stabilitu Hongkongu a “narazilo na dno” princípu “jednej krajiny, dvoch systémov”, ktorou sa finančné centrum riadi.

“Žiadna civilizovaná spoločnosť alebo spoločnosť právneho štátu nebude tolerovať nekontrolované násilie,” vyhlásil na mimoriadnej tlačovej besede. “Dúfame, že široká verejnosť jasne pochopí vážnosť súčasného stavu a spoločne odsúdi zlé činy a zločiny spáchané radikálmi a zabráni im v poškodzovaní Hongkongu,” dodal.

Hovorca navyše z podnecovania násilia v Hongkongu obvinil niektorých západných politikov. Vyvolaním ťažkostí v bývalej britskej kolónii Hongkongu podľa neho chceli zabrániť všeobecnému pokroku v Číne.

Niektorí ľudia na Západe uplatňovali “podivnú logiku”, ktorá ich viedla k súcitu a tolerantnosti k “násilným zločinom” a kritike práce policajných síl.

Ich úmyslom je podľa neho “spôsobiť problémy v Hongkongu, urobiť z Hongkongu problém pre Čínu, aby zabránili rozvoju Číny”. Hovorca sa o konkrétnych podnecovateľoch nepokojov nezmienil.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj