Čína plánuje zvýšiť nákup plynu od Ruska a iných krajín kvôli nedostatočným zásobám vlastného paliva. Prehlásil to v utorok 6. marca predseda čínskeho Štátneho výboru pre rozvoj a reformy He Lifeng, píše portál Lenta.ru
Ilustračné foto

“Čo sa týka dodávok plynu, chceme ich zvyšovať kvôli susedným krajinám, ktoré tieto energetické zdroje vyrábajú. Ide o Rusko, stredoázijské krajiny a krajiny Ázijsko-Tichomorského regiónu. Zaistenie plynových rezerv je naším najslabším miestom,” vyhlásil He Lifeng.
Podľa jeho slov má z čínskych miest najväčšie zásoby zemného plynu Šanghaj. “Tam sa zachováva norma rezerv na úrovni 15 dní, kým v ostatných oblastiach je potrebné tento ukazovateľ postupne a plánovite zvyšovať: napríklad v Pekingu vystačia zásoby plynu (bez doplnenia) asi na 10 dní,” podotkol He Lifeng.
V roku 2017 činil objem dodávok plynu čínskemu obyvateľstvu 237 miliárd m³, čo je o 14% viac, ako o rok skôr. “Prvýkrát od vzniku ČĽR máme taký značný rast, čo znamená, že budeme musieť zaistiť energetickú bezpečnosť kvôli zvyšujúcim sa objemom dodávok plynu s ohľadom na nové predpoklady,” zdôraznil.
V novembri 2017 podpísali Čína a USA dohodu o rozvoji fabriky na výrobu skvapalneného zemného plynu (LNG) na Aljaške.