Peking 27. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sakchai Lalit)
 
Čínski vedci majú v pláne klonovať mačky vo veľkom meradle, aby na nich zarobili peniaze. Prvá takáto mačiatka by sa v krajine mala objaviť v marci v roku 2019. Denníku Global Times to oznámil jeden z autorov projektu

Ilustračné foto

Zhao Jianping, zástupca riaditeľa biotechnologické spoločnosti Sinogene, uviedol, že jeho firma plánuje klonovať mačky pomocou rovnakej technológie, ktorá umožnila, aby sa narodila ovca Dolly.
Ide teda o transplantáciu jadra somatických buniek do cytoplazmy vajíčka. Poznamenal, že hodnota takého klonovanie nie je síce pre vedu príliš veľká, ale dopyt po takejto službe by mohla byť medzi majiteľmi týchto zvierat vcelku vysoká.
Odhadovaná cena klonovanie je približne 55.000 dolárov a celý proces by mal trvať od šiestich do desiatich mesiacov. Vedci nevylučujú ani možnosť upravovať genómy embryí klonovaných mačiek.
Klonovanie je proces vytvorenie presných genetických kópií organizmov pomocou biotechnologických metód. Najznámejším zvieracím klonom je už spomínaná ovca Dolly, ktorá sa narodila v roku 1996. Táto ovce sa stala prvým cicavcom, ktorý bol úspešne klonovaný zo somatické bunky dospelého jedinca.
 
Príspevok Čína plánuje v roku 2019 hromadné klonovanie mačiek zobrazený najskôr Hlavné správy.