Peking 20. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Nový typ koronavírusu v relatívne uzavretom priestore môže byť prenášaný aerosólom vo vysokých koncentráciách, vyplýva zo správy Štátneho výboru pre zdravotníctvo ČĽR

Ilustračné foto

V už šiestom zverejnenom vydaní plánu pre diagnostiku a liečbu pneumónie, spôsobenej novým typom koronavírusu, sa uvádza, že hlavnými spôsobmi prenosu vírusu je kvapôčkový a kontaktný spôsob. Je špecifikované, že vírus je prenášaný prostredníctvom „blízkeho“ kontaktu.

Výbor pre zdravotníctvo navyše dodal, že „pri dlhodobom pobyte v relatívne uzavretom priestore s vysokou koncentráciou aerosólu existuje možnosť infekcie aerosólom“.

Vedci zároveň zistili, že v niektorých prípadoch môžu byť príznakmi koronavírusu črevná nevoľnosť a hnačka, samotný vírus je potom prenášaný fekálnou hmotou.

Koncom decembra čínske úrady informovali o vypuknutí zápalu pľúc neznámeho pôvodu v husto obývanom Wu-chane (provincia Chu-pej). Odborníci zistili, že pôvodcom ochorenia sa stal nový typ koronavírusu 2019-nCoV, ktorý sa prenáša z človeka na človeka.

Medzi príznaky patrí horúčka, kašeľ, dýchavičnosť. Odborníci Fakultnej nemocnice univerzity Wu-chan zistili, že symptómy pripomínajúce prechladnutie alebo chrípku sa objavujú až v neskorých štádiách ochorenia, na začiatku môže ísť o atypický vývoj pneumónie.

Po vyšetrení novo nakazených sa zistilo, že prvými príznakmi koronavírusu môžu byť hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou, bolesti hlavy a vo vzácnejších prípadoch aj tlak na hrudi.

Lekári tiež poznamenávajú, že v mnohých prípadoch u infikovaných pozorovali iba atypické príznaky choroby a nedochádzalo ani k zvýšeniu teploty, takže prítomnosť nebezpečného vírusu bolo možné zistiť až po ďalších testoch.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze. Počet nakazených už totiž presiahol úroveň ochorenia pri epidémii SARS, ktorá vypukla v roku 2003. WHO globálny stav zdravotnej núdze vyhlásila ešte len šiestykrát v histórii, zatiaľ však nie je navrhnuté ani obmedzenie cestovania a obchodu. Niektoré krajiny už prijímajú rôzne opatrenia – vyhlasujú zvláštny stav, uzatvárajú hranice, rušia lety a nevydávajú víza.

Najväčší počet nakazených v Európe hlási Nemecko, vírus sa objavil aj v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Švédsku a Nórsku. Prípady nakazení hlási aj Rusko.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj