Peking 20. februára 2018 (HSP/Global Times/Foto.TASR/AP-Xinhua, Zhao Yingquan)

Portál Global Times informuje o rozhodnutí Číny nepoužiť jadrové zbrane ako prví. Vysoká predstaviteľka čínskej diplomacie v sobotu vyhlásila, že Čína sa zaviazala nepoužiť ako prvá v žiadnom konflikte jadrovú zbraň, vyjadrujúc obavy z nebezpečenstva jadrového vývoja na prebiehajúcej konferencii o bezpečnosti v Mníchove.
Ilustračné foto

„Čína si udržiava svoj minimálny jadrový arzenál a sleduje politiku sebaobrany a minimálnej deterencie“ (stratégia, v ktorej má štát najnižšie možné množstvo jadrových zbraní, ktoré stačí na odstrašenie protivníka od útoku), povedala Fu Ying, skúsená diplomatka a v súčasnosti predsedkyňa Výboru pre zahraničné veci Národného ľudového kongresu, najvyššieho zákonodarného zboru v Číne.
„Čína sa tak zaviazala dodržať princíp neútočenia ako prvá jadrovými zbraňami a nepoužiť nukleárne zbrane proti žiadnym jadrovým veľmociam za žiadnych okolností, takisto nepoužiť tieto zbrane v zónach bez jadrových zbraní“, dodala.
Fu vystúpila v panelovej diskusii o nukleárnej bezpečnosti, na ktorej niektorí účastníci vyjadrili svoje obavy zo šírenia jadrových zbraní.
„Zdieľam a takisto vyjadrujem obavy týkajúce sa nebezpečenstva rizika jadrového vývoja“ povedala Fu, a zároveň dodala, že doteraz sa svetu po mnohých desaťročiach podarilo zabrániť veľkej jadrovej vojne, aj keď očividne nebezpečenstvo ďalej rastie.
Poznamenala, že je dôležité, že päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, konkrétne Číny, USA, Ruska, Británie a Francúzska, pokračovalo vo svojom úsilí a naďalej prevzalo zodpovednosť za zachovanie režimov nešírenia zbraní hromadného ničenia a pokračovalo v jadrovom odzbrojení.
„Čína podporuje Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok,“ dodala Fu. Takisto vyzvala na úsilie aktualizovať globálne riadenie bezpečnosti. „Musíme premýšľať o tom, ako zmodernizovať globálne riadenie bezpečnosti, aby odrážalo vysoko integrovanú globálnu ekonomiku,“ povedala Fu.
„Takisto Čína podporuje a obhajuje spoločnú bezpečnosť pre všetkých“ dodala Chu, zároveň zdôrazňujúc, že „Čína je odhodlaná podieľať sa na budovaní spoločnosti, ktoré zdieľa spoločnú budúcnosť pre ľudstvo“.