Peking 25. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Chinatopix via AP)
 
Čínske ministerstvo obchodu vyhlásilo, že Peking mieni uvaliť zvýšené dovozné clá na importovanú americkú produkciu vo výške približne 3 miliardy dolárov. Plánuje to urobiť na oplátku za to, že USA zvýšili clá na dovážané do Spojených štátov čínske oceľové a hliníkové výrobky. Peking takto mieni „vyrovnať stav“…

Ilustračné foto

Čínske ministerstvo vysvetlilo, že daný krok nasleduje po tom, ako vo štvrtok americký prezident Donald Trump aj napriek tlaku a varovaniam čínskych obchodných organizácií a expertov, podpísal memorandum o zavedení ciel na čínsky import, rozsah ktorého odborníci odhadujú na 60 miliárd dolárov, a o obmedzení prílevu čínskych investícií do amerického hospodárstva. Navyše na importované čínske výrobky z ocele a hliníku uvalil zvýšené clá vo výške 25 a 10 percent.
Peking tvrdí, že USA tieto opatrenia urobili pod zámienkou „ochrany národnej bezpečnosti“, ale v skutočnosti sa snažia podkopať mnohostranný obchodný systém pod vedením Svetovej obchodnej organizácie /WTO/ a vážne poškodzujú pravidla medzinárodného obchodu, čím vyvolali protesty vo mnohých krajinách sveta.
Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že Peking je pripravený v rámci WTO prijať zákonné opatrenia a spolupracovať s ostatnými členmi tejto organizácie v prospech ochrany stability a autority pravidiel medzinárodného obchodu. Odvetné opatrenia Pekingu voči USA označilo za „pozastavenie tarifných výhod“, ktoré sa dotknú 128 druhov amerických tovarov, vrátane bravčového mäsa, vína a oceľových rúr.
V rámci odvetných opatrení Peking uvalí dodatočné 15-percentné clá na také americké výrobky, ako sú vína, orechy, ovocie, oceľové rúry a taktiež 25-percentné clá na bravčové mäso a spracované výrobky z hliníku. Tieto opatrenia Peking zavedie v dvoch etapách. Najprv uvalí 15-percentné clá, ak sa nedohodne s Washingtonom v čo najkratšom čase, v druhej etape uvalí aj 25-percentné clá, po zhodnotení negatívneho vplyvu sankcií USA.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Čína odpovie na americké sankcie a na oplátku mieni uvaliť zvýšené dovozné clá na importovanú produkciu z USA zobrazený najskôr Hlavné správy.