Peking 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Lee Jin-man)

Čína je pevne odhodlaná uplatňovať mierové metódy riešenia napätej situácie na Kórejskom polostrove a odmieta akékoľvek kroky zamerané na vyvíjanie vojenského tlaku na Severnú Kóreu. Vyhlásil to dnes na brífingu hovorca čínskeho rezortu diplomacie, ktorého cituje agentúra TASS.
Na snímke televízna obrazovka, na ktorej je vodca Kim Čong-un

Na otázku, či by mohla Čínska ľudová oslobodzovacia armáda v prípade eskalácie konfliktu vtrhnúť do KĽDR, hovorca Keng Šuang reagoval, že “ide o hypotetickú otázku, na ktorú je ťažké odpovedať”. “Veľa ráz predtým sme už povedali, že vojenské metódy nie sú medzi spôsobmi, ktoré Čína považuje za riešenie tejto situácie,” dodal.
Hovorca ďalej podotkol, že reakcia svetového spoločenstva na šiestu severokórejskú jadrovú skúšku nebola jednoznačná a táto záležitosť by sa mala i napriek komplikovanosti riešiť iba mierovou cestou.
Pchjongjang v nedeľu oznámil úspešný test svojej vodíkovej bomby, ktorú je možné inštalovať ako hlavicu na medzikontinentálnu balistickú strelu. Skúška vyvolala ostrú reakciu z celého sveta. Zatiaľ čo Čína tento krok odsúdila, Južná Kórea a Spojené štáty nevylúčili možnosť vojenskej odozvy, uvádza TASS.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo všetky strany na okamžité obnovenie dialógu a rokovanie s tým, že je to jediná nádej na nájdenie komplexného riešenia situácie na Kórejskom polostrove.

USA požadujú od OSN najtvrdšie diplomatické opatrenia voči KĽDR
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová vyzvala dnes Bezpečnostnú radu svetovej organizácie, aby prijala “najtvrdšie možné opatrenia” voči KĽDR.
“Nadišiel čas na vyčerpanie všetkých diplomatických prostriedkov ešte predtým, ako bude neskoro. Iba najprísnejšie sankcie nám umožnia riešiť tento problém diplomaciou,” uviedla Haleyová na mimoriadnom zasadnutí BR OSN v New Yorku.
Veľvyslankyňa zároveň upozornila, že krajiny, ktoré prechovávajú so Severnou Kóreou obchodné styky, tak pomáhajú Pchjongjangu rozvíjať jeho jadrový program. Podľa spravodajskej stanice BBC Severná Kórea pripravuje ďalšie testy.
Haleyová ďalej uviedla, že severokórejský vodca Kim Čong-un si svojimi činmi “koleduje o vojnu”. “Vojna je niečo, čo si USA nikdy neprajú, naša trpezlivosť však má svoje hranice,” varovala americká diplomatka.
Jej vyjadrenie prišlo po tom, ako prezident USA Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty by mohli zvažovať zastavenie obchodovania s každou krajinou, ktorá má obchodné styky s KĽDR.
“Spojené štáty sa budú pozerať na každú krajinu, ktorá obchoduje so Severnou Kóreou, ako na podporovateľa bezohľadných a nebezpečných jadrových ambícií KĽDR,” povedala Haleyová.
USA dajú do obehu návrh na novú rezolúciu BR OSN, o ktorej sa bude hlasovať na budúci pondelok, dodala Haleyová.
Námestník generálneho tajomníka OSN Jeffrey Feltman na úvod dnešného mimoriadnej zasadania Bezpečnostnej rady vyhlásil, že kroky KĽDR destabilizujú globálnu bezpečnosť, a vyzval Pchjongjang, aby dodržiaval rezolúcie BR.