Peking 3. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)
 
Peking považuje akúkoľvek kritiku za výstavbu vojenskej infraštruktúry na ostrovoch v Juhočínskom mori za zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí. Vyhlásil to viceprezident Vedeckej akadémie Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády He Lei, ktorý tak reagoval na slová šéfa Pentagónu Jamesa Mattisa.

Ilustračné foto

Mattis obvinil Čínu z porušovania medzinárodných princípov v Juhočínskom mori. Podľa neho rozmiestnenie výzbroje na sporných ostrovoch je priamo spojené s vojenskými cieľmi a varoval Peking pred možnými následkami.
“Rozmiestňovanie ozbrojených síl alebo vojenských objektov na našich ostrovoch v Juhočínskom mori je našim suverénnym právom a je to v súlade s medzinárodným právom,” uviedol He Lei vo vysielaní čínskej televízie.
Čína a mnohé krajiny regiónu – Japonsko, Vietnam a Filipíny – vedú spory kvôli morským hraniciam v Juhočínskom a Východočínskom mori. Spojené štáty obviňujú Čínu z toho, že na spornom území buduje umelé ostrovy, vďaka ktorým rozširuje svoje teritoriálne vody a umiestňuje na nich vojenskú infraštruktúru.
Na konci mája sa čínsko-americké vzťahy opäť zhoršili, keď torpédoborec USS Higgins a krížnik USS Antietam preplávali 12 míľ od Paracelských ostrovov. Peking to označil za provokáciu a vyjadril protest v súvislosti s porušením čínskych zákonov, medzinárodných noriem a zásadným porušením svojej teritoriálnej suverenity.
 
Príspevok Čína obvinila USA zo zasahovania do svojich vnútorných záležitostí zobrazený najskôr Hlavné správy.