Čína nariadila svojim farmárom, aby pestovali viac sóje napriek dohode s USA

Peking 25. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Igor Onuchin)
 

Čínske úrady nariadili svojim farmárom, aby pestovali viac sóje, aj keď americký prezident Donald Trump víťazoslavne vyhlásil, že Peking bude kupovať toľko, koľko americkí farmári môžu vypestovať. Ako uvádza web South China Morning Post (SCMP), čínska politika diverzifikácie pokračuje i napriek obchodnému prímeriu

Ilustračné foto

Pred piatimi dňami Čína sľúbila, že do roku 2020 bude kupovať o 200 miliónov dolárov viac sóje než dnes. To viedlo Donalda Trumpa k vyhláseniu, že potenciálna dohoda s Pekingom, ktorá by odvrátila obchodnú vojnu, je to najlepšie, co amerických farmárov v uplynulých rokoch stretlo.
 

Sója predstavuje asi dve tretiny amerického exportu poľnohospodárskych produktov do Číny. Aj keď hrozba obchodnej vojny pominula, Peking sa usiluje o diverzifikáciu zdrojov sóji, aby znížil závislosť na dvoch hlavných dodavateľoch, poukazuje SCMP. Čína je dnes najväčším svetovým importérom sóje a 87 % jej spotreby zaisťuje práve dovoz.
Preto na konci apríla čínski farmári v hlavných regiónoch pestujícich sóju dostali nariadenie zvýšiť rozlohu pôdy, ktorá sa využíva k pestovaniu tejto plodiny. Úrady to vtedy označili za politickú prioritu, píše SCMP. Toto nariadenie prišlo po hrozbe čínskeho ministerstva obchodu uvaliť 25% clo na americkú sóju.
Po nedávnom čínskom sľube k uvaleniu cla najskôr nedôjde, ale Peking aj tak bude chcieť diverzifikovať zdroje sóje. Čína vlani importovala 95,54 miliónvo ton, čo znamená rast o 14,8 % v porovnaní s rokom 2016. Polovica sóje pochádza z Brazílie a tretina z USA. Domáca produkcia v roku 2017 dosahovala iba 14,3 milióna ton, sa zvýšila o 14,3 %.
Pre zvýšenie domácej produkcie Peking bude musieť siahnuť k väčším dotáciám pre svojich farmárov.
Ako webe SCMP uviedol farmár Zhao z provincie Chej-lung-ťiang na východe Číny, farmári vypočuli výzvy svojej vlády a v jeho mestě je sójová plantáž o tretinu väčšia než vlani.
„My tiež sledujeme medzinárodné správy,” povedal Zhao. „Prečo musíme jesť americkú sóju, a nie tú, čo si vypestujeme sami?”, kladie si rečnícku otázku farmár.

Príspevok Čína nariadila svojim farmárom, aby pestovali viac sóje napriek dohode s USA zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)