Peking 24. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Fabian Bimmer, File)

Čína vyšle inšpekčné tímy na vyšetrovanie a potrestanie podnikov, ktoré ilegálne expandujú uhlie a oceľ, čo je súčasť úsilia o zoštíhlenie týchto dvoch odvetví, uviedol kabinet krajiny vo štvrtok

Ilustračné foto

U väčšiny čínskych podnikov zaoberajúcich sa oceľou a uhlím došlo k stratám v roku 2015, a tak Čína sľúbila znížiť 500 miliónov ton produkcie uhlia a 100 miliónov až 150 miliónov ton surovej ocele v priebehu najbližších troch až piatich rokoch, v snahe zredukovať cenovo slabý nadbytok.

Podľa agentúry Reuters, štátna rada na čínskej oficiálnej vládnej webovej stránke “v podstate dokončila” tohtoročné cieľové uzávery, ale niektoré firmy stále nezákonne rozširujú kapacitu. Ide o Hebei Anfeng Steel Corp so sídlom v severnom prístavnom meste Qinhuangdao a malé oceliarne vo východnej Číne v provincii Jiangsu.

Čína tradične tolerovala masívnu výrobu ocele a uhlia, ale tento rok už chce začať s obmedzením tempa rastu kapacít v oboch sektoroch. Vo vyhlásení Štátna rada uviedla, že tiež podporí “kvalitné firmy”, aby zvýšili úsilie o reštrukturalizáciu v línii fúzie oceliarskych skupín Baoshan a Wuhan.