Peking 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

Čína má odhodlanie, odvahu a schopnosť zmariť akékoľvek snahy Taiwanu o získanie nezávislosti, vyhlásil dnes čínsky prezident Si Ťin-pching na úvodnom zasadaní 19. zjazdu Komunistickej strany Číny v Pekingu.
Na ilustračnej snímke výmena čestnej stráže pred pamätnou sieňou bývalého prezidenta Číny generalissima Čankajšeka v taiwanskom meste Tchaj-pej

Dodal, že Čína bude aj naďalej pokračovať v úsilí získať Taiwan pod svoju kontrolu mierovými prostriedkami. Zdôraznil však, že Peking nikdy neumožní trvalé oddelenie “akejkoľvek časti” Číny.
Taiwan, ktorý sa oficiálne volá Čínska republika a od roku 1949 má vlastnú vládu, nikdy oficiálne nevyhlásil nezávislosť a Peking ho naďalej považuje za integrálnu súčasť svojho územia.
Nezávislosť Taiwanu v súčasnosti uznáva iba 22 krajín sveta a Čína ho naďalej považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, čo bráni začleneniu tohto ostrovného štátu do OSN a iných významných medzinárodných organizácií. Peking naďalej trvá na znovuzjednotení s Taiwanom.
Čína vlani prerušila kontakty s taiwanskou vládou, aby potrestala prezidentku Taiwanu Cchaj Jing-wen za to, že odmieta podporiť pozíciu Pekingu, že Taiwan je súčasťou čínskeho územia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.