Čína má našliapnuté stať sa svetovou digitálnou mocnosťou

Peking 22. december 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/Chinatopix via AP)

Čínska vláda sa spolieha na inovácie. Ďalším svetovým lídrom v digitálnom priemysle by mala byť práve táto krajina
Ilustračné foto

Čína je priekopníkom v oblasti digitálnych aplikácií, internetu a komunikácie už niekoľko rokov. Ako uvádza server EUObserver, čínske spoločnosti v nadchádzajúcich rokoch dobyjú svetové trhy. Európa – a dokonca aj USA – budú pravdepodobne čeliť vážnym ťažkostiam.
Prvé známky tohto posunu už možno vidieť v rôznych obranných opatreniach Európanov, píše EUObserver. Zvyšujúci sa vplyv Číny na trhu s batériami napríklad viedol k zlúčeniu európskych spoločností a vytváraniu aliancií na opätovné získanie stratených podielov na trhu.
Jednou z týchto reakcií je spojenectvo medzi Siemensom a francúzskou skupinou Alstom na trhu vlakov, najmä vysokorýchlostných. Obe spoločnosti sa pokúšajú čeliť svojmu čínskemu konkurentovi CRRC, ktorý v nedávnej minulosti dokázal v Európe získať niekoľko lukratívnych projektov.
Čínsky rast digitálnych technológií je spôsobený predvídaním vlády, ktorá zásadne transformuje ekonomiku krajiny už niekoľko rokov: transformovaním produkčne orientovanej ekonomiky na ekonomiku poskytujúcu služby založenú na inováciách. Skutočnosť, že Komunistická strana je jedinou politickou silou v krajine, jej dáva veľký vplyv na opatrenia.
Zdá sa, že stratégia ukazuje prvé významné úspechy. Spoločnosť ZTE Corporation a výrobca inteligentných telefónov Huawei Technologies registrujú najväčší počet patentov na svete. Čínu v súčasnosti prekonávajú len USA v oblasti investícií do výskumu a vývoja. V minulom roku Číňania minuli približne 14-krát viac ako v roku 2000.
Predpokladá sa, že čínsky online obchod v roku 2020 prekoná Spojené štáty, Britániu, Japonsko, Nemecko a Francúzsko. Firmy ako Baidu, Alibaba, Tencent a Xiaomi sú už medzi desiatimi najväčšími technologickými spoločnosťami na celom svete. Spoločnosť BYD je tiež lídrom na trhu elektromobilov z Číny.
Základom úspechu je obrovský potenciál krajiny. Čína má produktívnu populáciu najmenej 800 miliónov ľudí, z ktorých 170 miliónov je vzdelaných alebo má akademické tituly. Rozhodujúce pre ďalší vzostup budú milióny študentov, z ktorých mnohí študujú v západných alebo zahraničných krajinách na technických alebo vedeckých odboroch a skôr alebo neskôr sa vrátia do svojej vlasti.
Na Západe je málo známe, že Čína má takisto obrovský počet mladých firiem v technologickej oblasti. Tie dostávajú veľké úvery od štátnych bánk. V roku 2016 bola kapacita čínskych fondov rizikového kapitálu približne 320 miliárd dolárov, čo predstavuje približne štvrtinu celosvetových investícií do rizikového kapitálu. Ohniskom je metropola Šen-čen v ústí delty Perlovej rieky na juhu krajiny. V posledných rokoch sa tam usadilo asi 30 000 začínajúcich podnikov. Zvláštna hospodárska zóna, ktorá dnes má viac ako 10 miliónov ľudí, bola v 80. rokoch ešte malým mestom.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)