Peking 9. apríla 2018 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Andy Wong)
 
Čínsky portál Global Times sa tvrdo vyjadril k americkým snahám eskalovať obchodnú vojnu. Čínske úrady majú dostatok obchodných zbraní vo svojich rukách, ak by sa americká vláda rozhodla eskalovať obchodnú vojnu

Ilustračné foto

Ak sa v USA začne obchodná vojna, príjmu čínske orgány všetky jednotlivé opatrenia na minimalizáciu strát pre čínske spoločnosti, takisto aj pre jednotlivcov. Napriek tomu, že USA je najväčšia svetová ekonomika s HDP pribl. 19 bil. dolárov, obchodnú vojnu nevydrží.
Čína obchodnú vojnu s USA nechce, pretože je to jeden z najdôležitejších obchodných partnerov. Ak však americký prezident Donald Trump obchodnú vojnu začne, je Čína rozhodnutá bojovať až do úplného konca, aby obhájila svoje záujmy.
Ak ale USA príjmu nespravodlivé opatrenia, má Čína ako protistrana rôzne nástroje. Zatiaľ sa očakáva, že Čína bude plne pripravená na eskaláciu obchodného trenia a posilnením svoje schopnosti chrániť čínske subjekty.
Trump uviedol, že je rozhodnutý zaviesť represívne tarify na čínsky dovoz, od priemyselných robotov a elektrických vozidiel až po lokomotívy a prúdové motory. Ak sa opatrenie uskutoční, Čína môže poskytnúť subvencie na podporu vývozu.
Za obchodným sporom stojí americký záujem o program made in china 2025, ktorého cieľom je prerobiť Čínu na výrobnú superveľmoc.
V USA doplatili záujmové skupiny, ako sú oceliarske spoločnosti alebo obchodné spory ..
 
Príspevok Čína má dostatok obchodných zbraní na to, aby viedla úspešnú obchodnú vojnu s USA zobrazený najskôr Hlavné správy.