Tibet 27. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 

Rozsiahly systém komôr na Tibetskej plošine by mohol pomôcť v tvorbe rozsiahlych mrakov.

Ilustračné foto

Informuje o tom South China Morning Post. Čína testuje najmodernejšiu obrannú technológiu, aby vyvinula silný, no pomerne málo nákladový systém pre úpravu počasia, ktorý prinesie podstatne viac dažďa na Tibetskú plošinu, najväčšiu ázijskú sladkovodnú zásobáreň.
Podľa vedcov zapojených do projektu systém, ktorý zahŕňa obrovskú sieť palivových komôr inštalovaných vysoko v tibetských horách, by mohol v danej oblasti zvýšiť zrážky až o 10 miliard kubických metrov ročne, čo je asi 7 % celkovej spotreby vody v Číne.
Na vybraných miestach naprieč Tibetskou náhornou plošinou budú vybudované desiatky tisíc komôr, aby vznikli dažďové zrážky na celkovej ploche zhruba 1,6 milióna štvorcových kilometrov, čo je trikrát väčšie než Španielsko. Bude to najväčší takýto projekt na svete.
Komory spaľujú tuhé palivo, čím vzniká jodid strieborný, ktorý je kryštalickou štruktúrou podobnou ľadu.
Komory stoja na strmých horských hrebeňoch, ktoré stoja pred vlhkým monzúnom z južnej Ázie. Keď vietor doveje k hore, vytvára vzostupný prievan a vynáša častice do oblakov, aby vyvolával dážď a sneh.
„Zatiaľ bolo na svahoch Tibetu, Xinjiangu a ďalších oblastiach pre experimentálne využitie nasadených viac než 500 horákov. Dáta, ktoré sme zhromaždili, ukazujú veľmi sľubné výsledky,” povedal vedec pracujúci na systéme South China Morning Post.
Systém je vyvíjaný štátom vlastnenou spoločnosťou China Aerospace Science and Technology Corporation — veľkým vesmírnym a obranným dodávateľom, ktorý tiež vedie iné ambiciózne národné projekty, vrátane lunárnych prieskumov a výstavby čínskej vesmírnej stanice.
 

Príspevok Čína kvôli nedostatku vody stavia dažďovú sieť trikrát väčšiu než Španielsko zobrazený najskôr Hlavné správy.