Peking 4. februára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Ng Han Guan, Pool)

Čína podrobila kritike novú správu vlády Spojených štátov, ktorá z hľadiska jadrových zbraní vykresľuje Peking ako možného súpera, a vyzvala Washington, aby rešpektoval svoje záväzky na obmedzenie vlastného nukleárneho arzenálu. Píše o tom agentúra AP
Ilustračné foto

Čínske ministerstvo obrany v nedeľu uviedlo, že vojenské aktivity Číny sú obranného charakteru a jej jadrové ozbrojené sily sú len na “tej najnižšej úrovni”, aby dokázali zaistiť bezpečnosť krajiny.
Vyhlásenie ministerstva vyjadrilo nádej, že Spojené štáty “nebudú rozmýšľať spôsobom studenej vojny” a “budú si prednostne a predovšetkým niesť zodpovednosť za svoje vlastné jadrové odzbrojenie”.
V novej americkej nukleárnej doktríne, zverejnenej v piatok tento týždeň, sa ako možný jadrový rival voči USA spomína totiž aj Čína.
Americký jadrový arzenál je podľa tohto dokumentu – revízie politiky Spojených štátov – vytvorený tak, aby “Peking neprišiel k nesprávnym záverom”, že svoju pozíciu môže posilňovať hrozbou použitia jadrových zbraní v Ázii.
V novej správe administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa sú okrem Číny ako hlavné potenciálne hrozby uvedené aj Rusko, Irán a Severná Kórea. Podľa Bieleho domu musí byť Moskve jasné, že za akúkoľvek hrozbu jadrového útoku v Európe bude musieť zaplatiť “neprijateľne vysokú cenu”.
Revízia americkej politiky sa nezmieňuje o navýšení počtu strategických jadrových zbraní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.