Peking 22. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)
 
Čína kritizovala v pondelok rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od dohody s Ruskom o raketách, ale tiež označenie Číny ako dôvodu pre takýto krok

Na snímke čínsky minister zahraničných vecí Wang I

Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), podpísaná v roku 1987 Ronaldom Reaganom a Michailom Gorbačovom, je stále “veľmi dôležitá”, uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.
“Táto zmluva hrá dôležitú úlohu pri upokojovaní medzinárodných vzťahov, pri napredovaní v procese jadrového odzbrojenia, a dokonca aj pri zachovávaní celosvetovej strategickej rovnováhy a stability,” spresnila podľa tlačovej agentúry DPA.
“Treba zdôrazniť, že je úplne nevhodné a chybné vťahovať čínsku stranu do veci odstúpenia od zmluvy,” dodala hovorkyňa.
Predstavitelia USA tvrdia, že zmluva obmedzuje kroky, ktoré Spojené štáty môžu urobiť v reakcii na odpálenie čínskych rakiet stredného doletu.
Dôležitá bilaterálna dohoda o obmedzení zbrojenia (INF), ktorú 8. decembra 1987 podpísali vtedajší líder Sovietskeho zväzu Gorbačov a americký prezident Reagan, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.
Zámer Spojených štátov odstúpiť od INF oznámil prezident USA Donald Trump v noci na nedeľu. Podľa Trumpa Moskva túto zmluvu porušuje.
 
Príspevok Čína kritizovala USA za zámer odstúpiť od zmluvy s Ruskom o raketách zobrazený najskôr Hlavné správy.