Peking 28. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

Čína je ochotná viesť konštruktívny dialóg s Vatikánom, podčiarkuje však dôležitosť patriotizmu národa ku svojej krajine a prispôsobenia sa katolicizmu čínskej spoločnosti. V utorok to vyhlásil vysokopostavený čínsky predstaviteľ pre náboženské záležitosti Wang Cuo-an

Čínsky prezident Si Ťin-pching Čínsky prezident Si Ťin-pching

Čínska vláda podľa neho dúfa, že Vatikán dokáže nájsť flexibilný a pragmatický prístup, a podniknúť konkrétne kroky k vytvoreniu priaznivých podmienok na zlepšenie bilaterálnych vzťahov, informujú miestne médiá. Wang Cuo-an to vyhlásil na stretnutí zástupcov čínskej katolíckej cirkvi v Pekingu.

Čína prerušila vzťahy s Vatikánom v roku 1951 po tom, ako v tejto ázijskej krajine prevzali moc komunisti. Oficiálne ateistická vláda zatvorila kostoly a niekoľko desaťročí zatvárala kňazov. Praktizovanie katolíckeho vierovyznania je povolené v Číne len v štátom určených kostoloch, ktoré nepodliehajú pápežovi.

Predpokladá sa, že v krajine žije 12 miliónov katolíkov, ktorí navštevujú ilegálne svätostánky. Vládnuca komunistická strana sa dlhodobo obáva, že prostredníctvom náboženských kruhov a občianskych skupín by sa mohla v krajine šíriť opozičná sila, ktorá by bola mimo dosah pekinskej centrálnej moci.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.