Peking 14. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Peking vyjadruje znepokojenie v súvislosti s vyhláseniami ministra zahraničia USA Mikea Pompea v krajinách strednej a východnej Európy o nebezpečenstve zo strany Číny. Vyhlásila v stredu oficiálny hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Chua Čchungjing

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Skôr na návšteve v Maďarsku Pompeo vyzval k tomu, aby sa nepoužívalo zariadenie čínskej spoločnosti Huawei, a zdôraznil, že to skomplikuje spoluprácu s Washingtonom. V Poľsku vyhlásil, že USA nebudú rozmiestňovať svoje technológie v krajinách, kde je riziko crackovania zo strany Číny. “Pozorne sledujeme návštevu ministra zahraničia Pompea v krajinách strednej a východnej Európy a vyjadrujeme znepokojenie v súvislosti s jeho výrokmi, vyhlásila na brífingu Chua Čchungjing.
Zdôraznila, že zásadný rozdiel medzi Čínou a USA spočíva v tom, že zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín nikdy nebolo politikou Číny. Nemáme záujem o kontrolu politiky iných krajín, nie je to naša silná stránka, povedala Chua Čchungjing.
Podotkla, že jediným cieľom USA, ktoré prichádzajú s rôznymi obvineniami proti Číne bez nesporných dôkazov, je nátlak na zákonné záujmy rozvoja čínskych spoločností, teda zasahovanie do hospodárskych otázok politickými metódami.
Čína považuje podobné opatrenia za nanajvýš pokrytecké, nespravodlivé a nemravné, zdôraznila čínska diplomatka.
Vyjadrila nádej, že americká a iné zainteresované strany budú rešpektovať zásadu slobodnej konkurencie a obhajovať spravodlivé a nediskriminačné trhové prostredie.
 
Príspevok Čína informovala o svojom pohľade na ciele, ktoré sleduje Pompeo v strednej Európe zobrazený najskôr Hlavné správy.