Peking 28. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR-Chinatopix via AP)

Čína, najväčší svetový dovozca ropy, nedávno oznámila, že začne už v nasledujúcich dvoch mesiacoch oceňovať ropu v jüanoch pomocou šanghajských futures kontraktov krytých zlatom.

Čína teda začne už v najbližšej dobe uzatvárať budúce zmluvy o dodávkach ropy vo svojej národnej mene – v jüanoch, ktorý sa minulý rok stal aj súčasťou koša rezervných mien MMF, a úplne sa tak vyhne obchodovaniu v amerických dolároch. A ak sa náhodou nebude niektorým štátom sveta chcieť namiesto amerických dolárov nakupovať, resp. obchodovať s jüanmi, môže vo vzájomných obchodoch použiť zlato, pretože jüan by mal byť na burze v Šanghaji a Hongkongu plne konvertovateľný na zlato.

Tento krok Číny už svet očakával dlho a tá sa naň aj dlhú dobu detailne pripravovala. Daný krok ale nebude vyhovovať len Číne, ktorá sa ním postupne úplne zbaví závislosti na americkom dolári, ale aj iným krajinám sveta, ktoré tak budú môcť obchádzať americké sankcie tým, že budú obchodovať s ropou v jüanoch, či vo vlastných menách. Krajiny ako Rusko, Indonézia, Irán, Irak napr. už dnes prijímajú platby v jüanoch, či s niektorými komoditami obchodujú v národných menách. A takých krajín začne vo svete samozrejme pribúdať. A bude ich o to viac, o čo viac bude USA ekonomicky na ne tlačiť a sankcionovať ich.

Krajiny obchodujúce s energiami v petro-jüanoch sa samozrejme začnú masívne zbavovať amerických dolárov, pretože už nebude pre obchody s ropou a energiami potrebné nakupovať a ukladať si doláre potrebné pre ich nákup, čo bude znamenať, že dolárov začne byť postupne na svetových trhoch prebytok a nik už nebude potrebovať a chcieť tie “novovytlačené” nakupovať. A to začne negatívne vplývať na americkú ekonomiku a v dlhodobom horizonte povedie k tomu, že USA začnú mať veľké ekonomické problémy. Okrem toho, budú mať na svoje dobyvačné imperialistické vojny stále menej financií a vo svete menší vplyv. Nastávajúci krok Číny tak môže po dlhých desiatkach rokoch zmeniť súčasný svet na nepoznanie.

Svetová dominancia superzadĺženych dobyvačných Spojených štátov a tým aj celého Západu, vrátane EU, postupne skončí a novým svetovým obchodným a finančným centrom s stane územie Eurázie, kde budú vládnuť Čína, Rusko a krajiny BRICS. To, čo sa teda ešte pred pár rokmi zdalo byť sci-fi sa začína pomaly, ale isto stávať realitou.
Martin Bago