Peking 21. mája 2018 (HSP/RT/Foto:Sputnik-Vladimir Astapkovic)
 
Čína úspešne vypustila do vesmíru družicu, ktorá má zohrať kľúčovú úlohu v projekte lunárneho výskumného projektu Chang’e-4 vytvorením stáleho komunikačného spojenia medzi Zemou a vysielačom na odvrátenej strane Mesiaca

Ilustračné foto – Mesiac

Štart rakety Long March 4C so satelitom Queqiao sprevádzaného dvoma mikrosatelitmi sa odohral v centre Xichang Satellite Launch Center v pondelok ráno o 05:28 miestneho času. Po oddelení od rakety, približne 25 minút po štarte, satelit vstúpil na naplánovanú letovú dráhu medzi Zemou a Mesiacom.
Krátko po oddelení, kozmická loď o váhe 425 kg, ktorú navrhla Čínska akadémia vesmírnej technológie (CAST), vysunula svoje dva solárne panely a spustila komunikačnú anténu s rozmermi 13,2 metra. Ide o prvý z ôsmich dní misie, ktorej úlohou je dostať zariadenie na opačnú stranu Mesiaca. Satelit má byť umiestnený na obežnú dráhu v oblasti mesačného bodu L2 Lagrangian, ktorý sa nachádza približne 450 000 km od Zeme. Výsledkom projektu má byť na konci tohto roka, že satelit Queqiao bude schopný posielať signály späť na Zem.
“Spustenie projektu je kľúčovým krokom pre to, aby Čína dosiahla svoj cieľ byť prvou krajinou, ktorá pristane a vyšle sondu na odvrátenú stranu Mesiaca,” povedal Zhang Lihua, manažér satelitného projektu Xinhua.
Pondelkový štart rakety bol 275. misiou čínskych vesmírnych rakiet. Ak misia Chang’e-4 pôjde podľa plánu, Čína sa stane prvým národom, ktorý preskúma odvrátenú stranu Mesiaca, ako prvý krok pred dosiahnutím veľkého “národného” cieľa, ktorým je vyslať ľudí na mesačný povrch do roku 2030.
 

 
Príspevok Čína chce prekonat USA aj Rusko: vypustila družicu na odvrátenú stranu mesiaca zobrazený najskôr Hlavné správy.