Peking 23. októbra 2017 (HSP/DWN/Foto:Pixabay)

Čína chce poraziť USA a získať tak globálne prvenstvo v oblasti umelej inteligencie
Ilustračné foto

Štátna rada Čínskej ľudovej republiky predložila v júli plán rozvoja technológií umelej inteligencie (AI). Čínska vláda očakáva, že vo svete bude hrať vedúcu úlohu. To znamená, že krajina má v pláne poraziť odvekého rivala – Spojené štáty, ako uvádza správa agentúry Reuters.
Podľa plánu chce Čína do umelej inteligencie do roku 2020 investovať zhruba 150 miliárd jüanov (23 miliárd dolárov), do roku 2025 400 miliárd jüanov (60 miliárd dolárov), a do roku 2030 jeden bilión jüanov (asi 150 miliárd dolárov). Nové technológie orientované na budúcnosť zahŕňajú napríklad robotiku alebo virtuálnu realitu. Aplikácie spočívajú v produkcii, zdravotnej starostlivosti, mestskom rozvoji a poľnohospodárstve. Na tento účel Čína hľadá spoluprácu s medzinárodnými organizáciami, vládami a podnikmi. Podľa Li Menga, ministra vedy a techniky, chce vláda prilákať nadnárodné korporácie ako Google alebo Amazon, aby investovali v krajine.
Nielen Čína má zálusk na vedenie v tejto oblasti. Britská vláda vydala pred niekoľkými dňami nezávislú štúdiu o odvetví umelej inteligencie. Autori odhadujú, že toto odvetvie by mohlo v roku 2030 do celého hospodárstva prispieť približne 630 miliardami libier (približne 700 miliárd eur). Odporúča sa, aby Spojené kráľovstvo zohrávalo vedúcu úlohu vo výskume a vývoji. “Chcem, aby Spojené kráľovstvo prevzalo vedúcu úlohu v oblasti umelej inteligencie,” povedala ministerka kultúry Karen Bradleyová.
Profesor Dam Wendy Hall a výkonný riaditeľ Jerome Pesenti, vedúci britskej štúdie, poukazujú na kľúčové faktory rozvoja AI. Sú k dispozícii nové a rozsiahle súbory údajov, vysoko špecializovaní experti pôsobia v tejto oblasti a výpočtová sila počítačov sa vzrástla. Hlavným faktorom rozšírenia odvetvia je efektívnejšie využívanie údajov. V záujme rozšírenia užitočnosti AI je cieľom tejto správy zjednodušiť prístup k údajom v mnohých odvetviach.
V britskej ekonomike by AI mohla získať dôležitosť v niekoľkých sektoroch. Ide o zdravotnú starostlivosť, bankovníctvo, vzdelávanie, právne služby, autonómne vozidlá, ale aj vzťahy medzi podnikateľmi a spotrebiteľmi. “Umelá inteligencia nám dáva jedinečnú príležitosť stavať na našich silných stránkach,” povedal minister hospodárstva Greg Clark. Ďalšími odporúčaniami štúdie je odborná príprava odborníkov, podpora výskumu a okrem iného vytvorenie rady pre AI.
Analytici vidia veľký potenciál v technológii AI. Autori štúdie PWC odhadujú, že AI môže v roku 2030 prispieť k globálnej ekonomike viac ako 15 biliónmi dolárov. V dôsledku toho by rástli zisky generované jednak z efektívnej výroby, jednak z vylepšených produktov. Približne 70 percent týchto ziskov získa do roku 2030 Severná Amerika a Čína. Financial Times za konkurenčnú výhodu Číny označil napríklad prístup k veľkým množstvám údajov. Z tohto dôvodu je ale ochrana údajov v Číne slabá. The Economist označil krajinu za “Saudskú Arábiu dát”. Okrem toho má krajina veľké množstvo obyvateľov, a teda veľké množstvo potenciálnych užívateľov internetu.
Kto získa líderstvo v odvetví AI si zatiaľ nikto netrúfa predpovedať. Financial Times očakáva, že Čína a USA si môžu rozdeliť trh medzi sebou. Existuje riziko, že tri veľké technologické spoločnosti z Číny Baidu, Alibaba a Tencent, rovnako ako americkí konkurenti Google, Facebook, Microsoft a Amazon ovládnu tento priemysel.