Peking 31. marca 2020 (HSP/Sputnik/Sputnik/Foto:Flickr)

Niektoré čínske provincie a podniky poskytli alebo poskytujú humanitárnu pomoc USA v boji so šírením koronavírusovej infekcie, vyhlásila oficiálna hovorkyňa Ministerstva zahraničia ČĽR Hua Chunying

Ilustračné foto

Prezident USA Donald Trump skôr vyhlásil, že Rusko poslalo do USA veľké lietadlo so zdravotníckymi potrebami“ a, že Čína tiež poslala pomoc.

Ako som už povedala predtým, niektoré čínske provincie a podniky poskytli alebo poskytujú v danom okamihu americkej strane humanitárnu pomoc a posielajú tam zdravotnícke potreby. Sme veľmi znepokojení epidemiologickou situáciou v USA a dúfame, že americký ľud čo najskôr prekoná toto ťažké obdobie, vyhlásila na brífingu Hua Chunying, keď komentovala Trumpove slová.

Zdôraznila, že Čína je ochotná poskytnúť USA primeranú pomoc a podporu.

Hua Chunying pripomenula, že v telefonickom rozhovore s Trumpom vyjadril líder ČĽR Si Ťinpching nádej na to, že USA dokážu čo najskôr dostať pod kontrolu šírenia epidémie a spojí úsilie s Čínou v boji s epidémiou.

Čínsky predák tiež zdôraznil, že čínska strana chápe terajšie ťažkosti, ktoré zažíva americká strana a je ochotná jej poskytnúť primeranú pomoc a podporu.

Trump: Rusko vyslalo do USA lietadlo so zdravotníckym vybavením

Americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie o koronavíruse v Bielom dome uviedol, že Rusko do USA vyslalo veľké lietadlo so zdravotníckymi potrebami“.

Myslím, že nakoniec budeme silnejší. Veľa sme sa toho naučili. Musím povedať, že máme výborné vzťahy s mnohými krajinami. Čína nám niečo poslala, bolo to skvelé, Rusko nám vyslalo veľmi, veľmi veľké lietadlo plné zdravotníckych potrieb, to bolo veľmi milé. Ostatné krajiny nám toho posielali veľa, príjemne ma to prekvapilo, povedal americký vodca na tlačovej konferencii o koronavíruse v Bielom dome.

Neuviedol pritom žiadne podrobnosti.

Predtým sme informovali, že Rusko do Talianska poslalo 15 lietadiel, na ktorých palubách boli špecialisti v oblasti epidemiológie a virológie, zdravotnícky materiál a lieky.

Preprava zdravotníckeho materiálu a ôsmich mobilných brigád vojenských virológov a zdravotníkov má pomôcť Taliansku v boj proti šíriacej sa infekcii.

Okrem toho Rusko odovzdalo 13 krajinám testovacie systémy na identifikáciu nakazených koronavírusom. Podľa Rospotrebnadzoru systémy odovzdali členským krajinám euroázijskej hospodárskej únie, SNS, rovnako ako Iránu, Mongolsku, KĽDR a previezli do Egypta, Sýrie a Venezuely.

Americký prezident tiež vyhlásil, že kvôli novému koronavírusu neplánuje zaviesť karanténu na celom území USA.

Je to krajne nepravdepodobné, povedal Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome.

Trump už skôr verejne vyhlásil, že by mohol zaviesť karanténu v niektorých štátoch, napríklad New Yorku, Connecticute a New Jersey, ale potom túto myšlienku odmietol.

Na tlačovej konferencii sa Trumpa opýtali či má v pláne sprísniť odporúčania alebo rozšíriť zákaz cestovania do USA z krajín Schengenu, rovnako ako obmedzenie hraníc s Mexikom a Kanadou.

Možno pridáme nejaké nové (odporúčania), môžeme ich trochu sprísniť, odpovedal Trump. Nespresnil či ide o domáce alebo zahraničné obmedzenia.

Začiatkom pondelka Trump telefonicky rokoval s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, počas rozhovoru strany okrem iného diskutovali o šírení koronavírusu vo svete.

USA sú prvé v počte nákaz, podľa posledných údajov tam odhalili viac ako 160 tisíc chorých, cez tri tisícky ľudí zomrelo.

 

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj