Peking 14. december 2017 (HSP/DWN/Foto:Pexels)
 
Rusko, Čína a Irán pracujú na náhrade amerického dolára pri obchodovaní s komoditami
Ilustračné foto

Čína a Irán spolupracujú na obchode medzi oboma krajinami, ktorý by obchádzal americký dolár, uvádzajú iránske noviny Financial Tribune. Táto téma bola prediskutovaná na stretnutí vysoko postaveného vládneho poradcu Chena Yuana a zástupcami iránskej centrálnej banky na začiatku decembra v Teheráne, tvrdia noviny.
“Bilaterálna menová dohoda s riálom a juanom (národných menách Iránu a Číny) môže zohrávať významnú úlohu pri zvyšovaní obchodu medzi oboma krajinami a v tomto ohľade máme pred sebou rad rokovaní s prezidentom čínskej centrálnej banky,” povedal guvernér iránskej centrálnej banky Walliollah Seif.
Chen bol za to, aby banky oboch krajín posilnili svoje kontakty. Vo svojom stanovisku uviedol, že v súčasnej dobe prevažujúci globálny finančný systém – ktorého jadrom je petrodolárový systém – je nespravodlivý a zvýhodňuje len niekoľko krajín. Ostatné štáty spravia dobre, ak opustia tento systém.
Čína a Irán hovoria o eure ako o alternatíve k doláru. povedal Chen: “Mohli by sme využiť skúsenosti európskych krajín s cieľom zaviesť euro ako spoločnú menu medzi mnohými krajinami, ktoré nie sú kontrolované iba jednou krajinou. Ale dovtedy potrebujeme využiť maximálnu dostupnú kapacitu na budovanie našich bankových vzťahov.”
Seif poznamenal, že počet bánk spolupracujúcich s Iránom bol počas sankcií obmedzený na 35. Po zrušení sankcií sa výrazne zlepšili vzťahy a Irán má teraz vzťahy s 250 bankami na celom svete.
Podobne sa pred niekoľkými týždňami vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin na konferencii krajín BRICS v Xiamen v Číne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.