Peking 26. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

Čína je pripravená preskúmať Mesiac a takisto vesmír nielen pre svoje vlastné účely, ale aj pre dobro celého ľudstva. Informovala o tom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Hua Chunying

Ilustračné foto

“Musíme konať v súlade s pôvodným plánom, preskúmať vesmír v záujme celého ľudstva,“ povedala novinárom na pravidelnej tlačovej konferencii. „Z tohto dôvodu je nevyhnutné zintenzívniť medzinárodnú spoluprácu, aby sa zabezpečilo mierové skúmanie a využívanie vesmíru. Čína je pripravená vynaložiť všetko úsilie, aby prispela svojím vlastným prínosom pre celé ľudstvo.“

Diplomat pripomenul, že od prvej ľudskej bytosti, ktorá vstúpila na Mesiac, uplynulo polstoročie a poukázal na potrebu ďalších krokov týmto smerom.

Čína veľmi rýchlo rozvíja svoj národný vesmírny program a navrhuje meteorologické, telekomunikačné a navigačné satelity spolu s technológiami na prieskum Mesiaca. Čínski vedci tiež realizujú projekt na štúdium asteroidov Marsu. V rokoch 2020 – 2020 plánujú rozsiahle štúdium povrchu Marsu.

A v tomto úsilí nie je Čína sama. Pred niekoľkými dňami už navrhla spoluprácu Indii.

Čína uvítala úspešné spustenie svojej druhej lunárnej prieskumnej misie v Číne, Chandrayaan-2, a je pripravená spoločne preskúmať Mesiac s Indiou, informovala v utorok hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Hua Chunying.

„Pozitívne vnímame spustenie misie “Chandrayaan-2: v Indii s lunárnym vozidlom,“ uviedla na pravidelnom briefingu. „Prieskum a využívanie vesmíru, vrátane Mesiaca a iných planét, je spoločnou úlohou ľudstva, ktorú je potrebné riešiť spoločným úsilím. Sme ochotní spojiť sily s Indiou a ďalšími krajinami, aby sme posunuli prieskum Mesiaca.”

Podľa diplomata takto Peking dúfa, že prispeje k rozvoju celého ľudstva. Hua Chunying dodala, že Čína spolupracuje s ostatnými krajinami v záujme mierového prieskumu vesmíru.

V pondelok Indická organizácia pre výskum vesmíru (ISRO) zahájila misiu “Chandrayaan-:2” s palubným lunárnym vozidlom, od ktorého sa očakáva, že pristane na Mesiaci okolo 6. septembra. Táto misia bude pokračovať v programe začatom kozmickou loďou “Chandrayaan-1”, ktorá bola poslaná na Mesiac v roku 2008. Tentokrát je však projekt omnoho zložitejší. India dúfa, že táto misia z nej urobí štvrtú krajinu na svete, ktorá sa pripojí k Rusku, Číne a USA, a uskutoční mäkké pristátie na lunárnom povrchu.

Ako vidieť technologický pokrok ázijských veľmocí ako Čína a India napreduje priam svetelnou rýchlosťou a bude v budúcnosti hrať veľkú úlohu aj na poli preskúmania vesmíru. Či bude tento prieskum slúžiť v prospech celého ľudstva, alebo len  vlastným účelom, ukáže čas.

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj