Santiago 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Čilský ústavný súd odobril v pondelok zmiernenie legislatívy týkajúcej sa interrupcií a povolil prerušenie tehotenstva v limitovaných prípadoch. Ústavný súd tak rozhodol po posúdení sťažnosti voči novému zákonu, ktorú podali konzervatívni opoziční poslanci
Ilustračné foto

Nový zákon, schválený Kongresom začiatkom augusta, povoľuje prerušenie tehotenstva v troch prípadoch – ak je život ženy v ohrození, ak je tehotenstvo následkom znásilnenia, alebo ak nemá plod šancu na prežitie.
“Dnes ženy zvíťazili, vyhrali demokraciu a vyhrali Čile,” uviedla v reakcii socialistická prezidentka Michelle Bacheletová, ktorá zákon predložila do parlamentu prvýkrát pred dvoma rokmi.
Približne 70 percent Čiľanov podporuje tieto zmeny, vyplýva z nedávnych prieskumov. V uliciach Santiaga oslavovali v pondelok skupiny žien a niektoré sa vybrali smerom k prezidentskému palácu La Moneda.
Pred budovou súdu sa však tiež zhromaždili kritici nového zákona a niektorí skandovali heslá ako “Boh nenávidí prelievanie nevinnej krvi”.
Doterajší zákon, ktorý úplne zakazoval interrupcie, pochádzal ešte z čias čilskej vojenskej diktatúry vedenej Augustom Pinochetom v rokoch 1973-90. Podľa ministerstva zdravotníctva sa každý rok v Čile vykoná 33.000 nelegálnych interrupcií a podľa niektorých výskumov aj viac. Lekárom aj pacientkam hrozí v takýchto prípadoch väzenie, pripomína agentúra DPA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.