K otrasom došlo o 11.22 h miestneho času (15.22 h SEČ) neďaleko južného cípu ostrova Chiloé, 40 kilometrov juhozápadne od prístavného mesta Quellón, a to v hĺbke 33 kilometrov, vyplýva z aktualizovaných údajov americkej geologickej služby USGS. Tá pôvodne uvádzala magnitúdu 7,7. Čilský seizmologický úrad informoval o magnitúde 7,6 s tým, že desať minút po hlavnom zemetrasení nasledoval dotras s magnitúdou 5,2.

Tichomorské centrum pre varovanie pred cunami medzičasom, po asi hodine a pol od zemetrasenia, odvolalo upozornenie o možnej hrozbe prívalových vĺn na pobrežiach v okruhu do 1000 kilometrov od epicentra. Riaditeľ pohotovostných zložiek Ricardo Toro na tlačovej konferencii povedal, že pred možnými cunami evakuovali okolo 4000 ľudí. „Nie sú informácie o stratách na životoch,“ uviedol Toro, dodal však, že niektoré cesty sú poškodené.

Zasiahnutý región, ležiaci 1300 kilometrov južne od čilskej metropoly Santiago, je pomerne riedko obývaný. Oveľa silnejšie zemetrasenie s magnitúdou 8,8 vyvolalo vo februári 2010 cunami a zabilo v Čile 524 ľudí.