Moskva 22. decembra 2016 (HSP/rt/Foto:TASR – Tomášš Halász)

Od budúceho roka môže byť krabička cigariet v Rusku drahšia kvôli zvýšeniu dane z tabakových výrobkov, podľa dokumentu z ministerstva vnútra

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Súčasná spotrebná miera 1680 rubľov (v prepočte cca 27,5 USD) za tisíc cigariet má byť zvýšená až na 2123 rubľov (cca 35 USD). Podľa toho cena za balenie môže stáť 220 rubľov,” uvádza dokument podľa denníka Izvestija.

Priemerná cena škatuľky cigariet sa v súčasnej dobe pohybuje okolo 90 rubľov (cca 1,47 USD), takže by šlo o zvýšenie o viac ako dvojnásobok na spomínaných 220 rubľov (cca 3,61 USD). Toto možné zvýšenie cien by bolo pre ruských spotrebiteľov najvyššie v novodobej histórii, ako konštatuje Alexander Liutij, riaditeľ obchodných záležitostí v British American Tobacco Russia.

Ministerstvo však podotýka, že zvýšenie dane môže spôsobiť záplavu ilegálneho tabaku na ruskom trhu od členských štátov Euroázijskej colnej únie (ECU), ako je napríklad Bielorusko či Kazachstan, kde sú cigarety o 30 % lacnejšie ako v Rusku.

“Asi 60 % ruských fajčiarov cigariet si zvolí cenovo výhodnejšie. Z tohto dôvodu sa tabakové výrobky na čiernom trhu stávajú alternatívou pre spotrebiteľov, čo priamo vedie ku kriminalizácii na trhu,” píše sa v dokumente.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.