Bratislava 3. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Opozičná SaS tento týždeň vyhlásila, že už niekoľko rokov platné opatrenie z dielne Smeru-SD – vlaky pre študentov a dôchodcov zadarmo – zruší, ak bude súčasťou novej vlády po najbližších parlamentných voľbách. Podobný krok by však podľa poslanca Petra Pčolinského neurobila strana Sme rodina. Na jeho vyjadrenie reagovala Jana Cigániková zo SaS

Na snímke poslanec NR SR za stranu Sme rodina – Boris Kollár Peter Pčolinský

Peter Pčolinský v stredu na sociálnej sieti napísal, že “na rozdiel od Sulika, Sme rodina tieto opatrenia, ktoré dnes využívajú státisíce ľudí rušiť nebude”.
“Ak chce s nami SaS počítať v budúcej vláde, na rušenie vlakov a obedov nech zabudne,” odkázal Pčolinský opozičným liberálnym kolegom.
 

 
Poznámka opozičného poslanca ku povolebnej spolupráci či nespolupráci vyvolala reakciu aj zo strany SaS. Poslankyňa Cigániková uviedla, že Pčolinský “sa obul” do SaS za to, že nepovažuje rozdávanie čohokoľvek “akože zadarmo” za správne.

“My naozaj nepovažujeme za správne zobrať ľuďom peniaze a potom im ako almužnu dávať konkrétne statky zadarmo. Za správne považujeme dať im presne toľko peňazí, koľko tieto opatrenia stoja, aby si za svoje peniaze kúpili práve to, čo oni potrebujú,” reaguje Jana Cigániková.
SaS by to podľa nej mohla urobiť dvoma spôsobmi – “nižšie dane alebo vyššie sociálne dávky a dôchodky pre na to odkázané skupiny”. “Nestalo by sa tak, že vlaky zadarmo budú využívať aj dôchodci typu Majský, ktorí na to skutočne nie sú odkázaní a zároveň by bolo na ich opravu a tiež by napríklad moje alebo tvoje deti nedostávali obedy zadara ako bonus k nášmu poslaneckému platu.”
“Ako sorry, ale korektné od potenciálneho koaličného partnera by bolo hľadať spoločnú reč a povedať napríklad ak budete trvať na zrušení, my budeme trvať na zvýšení sociálnych dávok alebo dôchodkov. A presne tam niekde by sme sa mohli stretnúť.”
Pčolinský podľa Cigánikovej verejne dehonestuje snahu o úprimné férové riešenia a pridáva sa na stranu “najúbohejšich populistov”. “Miesto aby nakladal Smeru, že okráda ľudi a za ich peniaze si kupuje priazeň sociálne odkázaných skupín, miesto toho sa naváža do SaS, ktorá chce čím menej sociálne odkázaných. A nie je to prvýkrát.”
“Ukradnúť ľuďom peniaze na daniach a odvodoch (tento rok sa vybralo od ľudí o 600 miliónov viac ako sa plánovalo, mame jedno z najvyšších daňovo-odvodových zaťažení na svete) a potom rozdávať, to vie každý.”
“Ale povedať narovinu, že je to nespravodlivá sprostosť, plytvanie, krádež, že to vôbec nie je zadarmo ale stojí to majland, narúša férovú súťaž, nie je to adresné a miesto zvyšovania miery ekonomickej slobody ľudí (viac vlastných peňazí) to zvyšuje ich závislosť na štáte (málo vlastných peňazí ale almužny ako bonus), to nedokáže každý.”
Cigániková ďalej poslancovi zo Sme rodina odkazuje: “Tak keď už to ako správcovia verejných financií nedokážete, lebo sa bojíte, že prídete o hlasy, tak buďte o tom aspoň ticho. Inak sa môže naozaj stať, že sa sami vyšachujete alebo potom budete musieť krútiť a meniť názory. Alebo ísť so Smerom, aj to by bola možnosť.”
“Ale všetci vieme, že to by teda uškodilo Slovensku podstatne viac ako snaha o zodpovedné hospodárenie. Ak Vám teda naozaj ide o Slovensko, lebo takéto vyhlásenia tomu nenasvedčujú. Rozumiem, že máme iný typ voliča, ale aj tí Vaši sú schopní pochopiť aký je rozdiel medzi viac Vám vezmeme a prerozdelíme a zoberieme Vám menej (resp. viac dáme odkázaným) aby ste si mohli kúpiť čo chcete Vy. Tak im trochu verte a nerobte z nich blbcov ešte aj Vy,” dodala Cigániková.

 

Príspevok Cigániková zo SaS a Pčolinský zo Sme rodina sa nezhodli na tom, či sú vlaky zadarmo správnym opatrením. V hre je spolupráca v budúcej vláde zobrazený najskôr Hlavné správy.