Bratislava 19. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Poslankyňa Národnej rady Janka Cigániková (SaS) na sociálnej sieti napísala, že aj u nás sa začína pripravovať legislatíva bežná vo viacerých európskych štátoch zamedzujúca predškolským zariadeniam prijímať deti, ktoré neboli zaočkované povinnými vakcínami. 

Na snímke poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS)

Cigániková napísala, že aj pre zhoršujúcu sa zaočkovanosť pripravuje viacero susedných krajín vrátane Českej republiky návrh novely zákona, ktorý bude nezaočkovaným deťom starším ako 3 roky zamedzovať vstup do škôlky.
“Takýto zákon v súčasnosti platí vo viacerých európskych krajinách. O tejto téme sa začína diskutovať už aj medzi našimi odborníkmi. Keďže ide však o citlivú tému, je potrebná rozsiahlejšia diskusia.”
Podľa opozičnej poslankyne napríklad v posledných rokoch zaznamenávame tzv. lokálne epidémie osýpok vo viacerých krajinách sveta, Slovensko nevynímajúc. “Aj napriek tomu, že vďaka očkovaniu sa predpokladalo, že toto ochorenie vymizne, opak je pravdou.”
Dodáva, že zaočkovanosť proti osýpkam klesla na Slovensku pod 95% už v 4 krajoch a len za tento rok stihlo ochorieť až 67 ľudí. 
“V blízkej budúcnosti sa pripravuje novelizácia zákona, uvidíme, ako to dopadne a či časom bude rovnaký zákon platiť aj u nás,” avizuje Cigániková.
 
 

Príspevok Cigániková z SaS upozornila, že aj u nás zrejme čoskoro začne platiť zákaz vstupu neočkovaných detí do škôlok zobrazený najskôr Hlavné správy.