Svet 18. februára 2018 (HSP/sputnik/Foto: screenshot YouTube)

Vedci zistili, že supermasívne čierne diery rastú oveľa rýchlejšie, než ich galaxie vytvárajú nové hviezdy. Predtým sa tvrdilo, že rast čiernych dier a nových hviezd prebieha v tandeme, avšak nový objav môže zmeniť naše chápanie toho, ako sa vytvárajú galaxie a čierne diery, píše Daily Mail
Ilustračné foto

Vedci z NASA zistili, že rast supermasívnych čiernych dier, ktoré sú umiestnené v jadrách veľkých galaxií, prebieha oveľa rýchlejšie ako proces vzniku nových hviezd. To vyvracia predošlé údaje, podľa ktorých rýchlosť rastu čiernych dier zodpovedá rýchlosti formovania nových sĺnk.
Ako vysvetľuje Daily Mail, tento objav znamená, že čierne diery môžu postupne vyhladiť svoju vlastnú galaxiu.
“Snažíme sa rekonštruovať preteky, ktoré začali pred miliardami rokov,” hovorí doktor Guang Yang z Pensylvánskej štátnej univerzity.
Príčina tohto nepomeru môže spočívať v tom, že veľké galaxie nasycujú studeným plynom supermasívne čierne diery vo svojom strede oveľa rýchlejšie ako galaxie, ktoré sú menej masívne.
Yang spolu so svojimi kolegami pomocou údajov nahromadených z Chandra, Hubblovho teleskopu a ďalších staníc meral rýchlosť rastu čiernych dier v galaxiách, ktoré sú vzdialené 4,3 až 12,2 miliardy svetelných rokov od Zeme.
Údaje odhalili, že supermasívne čierne diery rastú desaťkrát rýchlejšie v galaxiách, ktoré sú domovom hviezd s celkovou hmotnosťou 100 miliárd Sĺnk, než v galaxiách s hviezdami v celkovej hmotnosti 10 miliárd Sĺnk.
“Vieme, že čierne diery sú extrémnymi objektami, takže nie je prekvapivé, že extrémne čierne diery porušujú pravidlá, o ktorých sme domnievali, že pre nich platia,” uzavrela Julie Hlavacek-Larrondová z Montrealskej univerzity.