Podgorica 3. júna 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Michal Svítok)

Čierna Hora zakázala vstup na svoje územie 149 ruským a ukrajinským občanom v reakcii na nedávne rovnaké opatrenie Moskvy voči obyvateľom tejto balkánskej krajiny, ktorí by chceli vycestovať do Ruska
Na snímke premiér Čiernej Hory Milo Djukanovič

Na čiernohorskej listine nežiaducich osôb sú osoby, ktoré majú spojitosť s ruskou anexiou ukrajinského polostrova Krym v roku 2014, čím došlo k porušeniu štátnej suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, tvrdí Podgorica.
Na zozname je ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, generálny tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie (SBRF) Nikolaj Patrušev, čečenský líder Ramzan Kadyrov, mediálny magnát Konstantin Malofejev či námestník generálneho tajomníka vládnucej strany Jednotné Rusko Sergej Železnjak, informovala dnes spravodajská stanica Slobodná Európa.
Čierna Hora sa v roku 2014 pripojila k sankčným opatreniam EÚ voči Rusku ohľadom jeho údajnej agresie na Ukrajine. Tento fakt citovali aj ruské úrady, keď koncom mája zakázali zákonodarcovi z vládnucej Demokratickej strany socialistov Čiernej Hory (DPS) Miodragovi Vukotičovi vstup do Ruska.
Po tomto diplomatickom incidente čiernohorskí činitelia vyhlásili, že Rusko disponuje tajným zoznamom približne 50 lídrov z Čiernej Hory, ktorých považuje za nežiaduce osoby – vrátane premiéra Duška Markoviča, predsedu parlamentu Ivana Brajoviča alebo lídra DPS Mila Dukanoviča.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.