Bratislava 12. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
 
Cieľom projektu ‘Záchrana som ja’ je vrátiť tému prvej pomoci na základné školy. V rámci neho získa 50 základných škôl automatické externé defibrilátory (AED), ale aj kurz prvej pomoci pre učiteľov či zážitkový kurz prvej pomoci pre žiakov prvého stupňa základných škôl. Projekt odštartujú počas leta, TASR o tom informovala hovorkyňa Falck Emergency Katarína Načiniaková.

Ilustračné foto

Téma prvej pomoci sa z učebných osnov základných škôl v priebehu posledných rokov postupne vytráca, čo potvrdzujú aj slová riaditeľa Inštitútu fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Juraja Štofka. “Mladí ľudia vo všeobecnosti majú málo možností sa s témou prvej pomoci stretnúť. Nanajvýš, keď si robia vodičské preukazy. Mám pocit, že zo základných škôl sa táto téma vytratila úplne. Preto, keď k nám študenti prídu, tak začíname pri predmete prvá pomoc a ošetrovateľstvo úplne od začiatku, nemáme na čo nadviazať,” skonštatoval.
Cieľom projektu je vzdelávať žiakov v oblasti prvej pomoci, záchrany života a prevencie pred úrazmi. Do súťaže sa môžu prihlásiť všetky triedy prvého stupňa základných škôl, pričom stačí, keď napíšu príbeh podľa indícií súťaže a zaregistrujú ho do 12. októbra na stránke www.zachranasomja.sk.
AED sú prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz. Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja. Defibrilátor vie okamžite vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu, prepočíta hmotnosť podľa odporu ľudského tela. V prípade, že človek elektrický výboj nepotrebuje, prístroj zákrok neuskutoční.
 
Príspevok Cieľom projektu ‘Záchrana som ja’ je vrátiť tému prvej pomoci na školy zobrazený najskôr Hlavné správy.