Bratislava 22. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)

Nebezpečnú koncentráciu islamistických extrémistov, a to jednotlivcov v Rakúsku možno považovať za potenciálne bezpečnostné riziko aj pre Slovensko. Upozorňuje bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) a predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) Igor Cibula

Cibula to uviedol v súvislosti s prekazeným bezprostredne hroziacim teroristickým útokom, ktorého terčom sa mohlo stať viedenské metro.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Na nebezpečnú koncentráciu islamistických extrémistov som upozornil už pred rokom v rozhovore pre TASR, vtedy som spomenul jednotlivcov, ktorých možno považovať za potenciálne bezpečnostné riziko aj pre Slovensko. Znovu som svoje varovanie zopakoval minulý mesiac, keď som na základe mojich informácií z rakúskych bezpečnostných zložiek zdôraznil, že najmä v posledných 12 mesiacoch sa medzi moslimami v Rakúsku rozširujú rady prívržencov radikálneho islamu, ktorí hlavne mládež infikujú džihádistickou ideológiou a nabádajú k teroristickým činom. Dokazuje to aj prípad 25-ročného imigranta z Maroka, ktorého polícia zatkla v decembri minulého roku v utečeneckom tábore Salzburg Fuschl v súvislosti s jeho kontaktmi na islamistickú teroristickú organizáciu,” uviedol pre TASR Cibula.

“Zadržanie mladíka, ktorý pripravoval teroristický útok vo Viedni, nie je prvý prípad islamistického extrémistu zatknutého v Rakúsku. Už v novembri 2014 zatkli príslušníci špeciálnej jednotky ‘Cobra’ v rámci operácie ‘Palmyra’ bosniansko-srbských džihádistov Mohameda M. a Mirsada Omeroviča. Stalo sa tak v rámci rozsiahlej razie, pri ktorej okolo 900 policajných dôstojníkov prehľadalo vyše 40 bytov a modlitební, v ktorých hľadali teroristické propagačné materiály, peňažnú hotovosť, zbrane a iné zakázané predmety. Bolo zatknutých 13 podozrivých osôb a 16 ľudí bolo predvedených na policajný výsluch. Zadržaný Mirsad Omerovič bol šéfom džihádistickej siete, žil vo Viedni ako rakúsky štátny občan a verboval ‘svätých bojovníkov’ nielen v Rakúsku, ale aj vo Švajčiarsku a v Nemecku. Rakúsky súd ho odsúdil na 20 rokov odňatia slobody,” objasnil ďalej Cibula.

Podľa slov Cibulu skutočnosť, že rakúska polícia doteraz nezverejnila bližšie údaje o identite v piatok (20. 1.) zadržaného islamistického teroristu, naznačuje, že bezpečnostné zložky nepovažujú akciu za ukončenú a pátrajú po ďalších súvislostiach a dôkazoch o plánoch teroristov a ich organizácii. “Úspešný zákrok Rakúšanov je tiež výsledkom efektívne fungujúcej spolupráce s nemeckými policajnými a spravodajskými orgánmi,” povedal na záver Cibula.

Rakúska polícia prekazila bezprostredne hroziaci teroristický útok, ktorého terčom sa mohlo stať viedenské metro. Útok plánoval uskutočniť 18-ročný zradikalizovaný mladík albánskeho pôvodu, ktorého rakúske úrady zadržali v piatok večer pre podozrenie z plánovania teroristického činu vo Viedni.
Ministerstvo vnútra vo Viedni v sobotu (21. 1.) zverejnilo ďalšie podrobnosti týkajúce sa prípadu. Podľa neho existujú indície, že mladíkom pripravovaný útok sa mal uskutočniť už vo veľmi blízkej budúcnosti.