Praha 25. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/dapd-Nigel Treblin)
 

Nemecká armáda nevylučuje, že v blízkej budúcnosti bude prijímať cudzincov. Odborník vysvetlil, aký dopad to bude mať na našich susedov Čechov (a teda zrejme aj na nás, pozn.red.)

Ilustračné foto

Nemecká armáda zvažuje možnosť prijímania cudzincov z krajín Európskej únie do svojich radov. Hovorca Bundeswehru to v Berlíne povedal agentúre DPA. Ozbrojené sily tak chcú riešiť nedostatok ľudí. „Armáda porastie, potrebujeme kvalifikovaných odborníkov. Preto túto možnosť starostlivo zvažujeme,” povedal hovorca.
Už ale nepovedal, prečo nemecká armáda potrebuje rast. Sputnik sa preto opýtal Stanislava Mackovíka, známeho politika, bývalého poslanca KSČM a člena snemovného výboru pre obranu, čo snahy Berlína o nabranie cudzincov do ozbrojených síl majú znamenať.

 
Nemecká armáda zvažuje možnosť prijímania cudzincov z krajín Európskej únie do svojich radov. Čo si o tom myslíte?
Ukazuje to, kam sú Nemci schopní dôjsť, keď v rámci NATO chystajú vojnu. Pokiaľ sa im zdá, že existujú nejaké vojenské hrozby, ktoré sú dôvodom pre nábor ďalších vojakov i zo zahraničia, tak tie hrozby ale idú predovšetkým zo samotného vnútra paktu.
Jeho vmiešavanie sa do čohokoľvek a kdekoľvek na svete, to je základ krízy. Ako tej migračnej, tak tej morálnej. Bohužiaľ NATO neopustilo svoju víziu z päťdesiatych rokov a neustále sa chystá útočiť smerom na Rusko.
Potrebujú bojovníkov, teda spotrebný materiál, na nejaké „križiacke” ťaženie za ideálmi, respektíve na šírenie demokracie všade okolo, kde majú ešte vlastný názor. Teda nie ten bruselský alebo washingtonský. Mainstreamové média zmasírujú verejnú mienku v prospech tohoto nápadu. Pokiaľ by NATO nechcelo pokračovať v obkľúčovaní Ruskej federácie a v kolonizovaní iných krajín po celom svete, tak sa jeho armády môžu obísť bez podobných náborových manierov.
 
Očakávate, že v takom prípade budú do Nemecka utekať za lepším nielen sestričky, ale i naši vojaci?
Dá sa povedať, že to je vec ponuky. Pokiaľ to bude dobre platené a ak dostanú nemecké občianstvo, tak záujemcov bude dosť. Mnohí si povedia, že to za tie prachy stojí. Naviac nemecká armáda zatiaľ mimo svoje územie veľmi nebojuje, tak niekoľko ľudí podľahne ilúzii, že to tak zostane navždy. Ale práve požiadavka na doplnenie stavu o cudzincov naznačuje iný možný vývoj v neďalekej budúcnosti.
 
Ako sa môže podpísať nábor cudzincov do nemeckej armády na bezpečnosť Českej republiky? Nebude to riziko?
Je možné, že za prísľub nemeckého občianstva a dobrý žold sa nájdu záujemcovia i u nás. Naša armáda má mraky vlastných problémov. Jej nedostatočné personálne obsadenie a technické zaostávanie previazané stratou schopností — to už veľmi nezhorší prípadný odchod našich občanov do služieb Bundeswehru.
 
Nemala by česká armáda tiež otvoriť dvere cudzincom? Náš mundúr by naturalizovanému Belgičanovi určite pasoval…
Nie sme schopní riadne zaplatiť svojich vlastných vojakov. Pokojne necháme z armády odísť vyškolených špecialistov. Ako s takým duchovným rozhľadom môžeme upútať pozornosť v zahraničí? Čo môžeme ponúknuť cudzincom? Zahajovací výcvik vo Vyškove za pár drobných? V prilbách z minulého storočia. To ani Belgičana a ani Turka motivovať nebude.
Možno, že niektorú pomazanú hlavu v EÚ ešte napadne využiť napríklad migrantov a dať im možnosť slúžiť v armádach NATO. Napríklad pre bývalých členov tzv. Bielych prilieb alebo proamerické opozície zo Sýrie by to mohlo byť lákavé. K USA majú blízko no a v EÚ sa hlúpe nápady presadzujú pomerne ľahko. A prípadná jazyková bariéra by sa určite dala nejak zmysluplne riešiť. V NATO s tým majú dlhoročné skúsenosti.
 
Príspevok Chystá Nemecko križiacke ťaženie na východ s armádou migrantov? zobrazený najskôr Hlavné správy.